1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Pardus İşletim Sistemine Driver Kurma Yöntemleri

Pardus İşletim Sistemine Driver Kurma Yöntemleri
Pardus İşletim Sistemine Driver Kurma Yöntemleri
0

Her kullanıcı farklı işletim sistemleri tercih edebilir. Pardus’ta bu işletim sistemlerinden bir tanesidir. Bu yazımızda sizlere Pardus işletim sistemine driver kurma konusunda detayları veriyoruz.

Pardus İşletim Sistemine Driver Kurma Yöntemleri

Pardus işletim sistemine driver kurma yöntemlerini hemen okuyabilirsiniz. Pardus işletim sistemi üzerinde bazı zamanlarda driver sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Pardus driver sorunu en fazla Wi-Fi üzerinde görülmektedir.

Pardus kurulumundan sonra sistem üzerinde eksik bir driver bulunuyorsa hemen kurmanız gerekir. Özellikle Wifi kartının driverinin tanınmaması internet bağlantısı sorunlarına neden olabilir.

Ön Hazırlık

Windows işletim sistemi ‘C’ bölümü ile kurulu olarak gelir. Bununla beraber kullanıcı isterse ‘D’ diskini yapabilir. Kullanıcıların büyük bir bölümü ‘D’ diskini kişisel verilerini barındırmakta tercih etmektedir. Bilgisayara Pardus’u kurmak istediğiniz zaman disk biçimlendirme yapılacağından gerekli verileri ‘D’ bölümünde saklamanızı tavsiye ediyoruz. Pardus kurulumdan sonra ‘D’ diskine erişim sağlayabilir ve verilerinizi tekrar kullanabilirsiniz. Ya da isterseniz harici disk kullanabilirsiniz.

DVD-USB’den Başlatma ve Canlı Pardus

Bilgisayarın hangi ortamda açılacağının detaylı bilgisi bios ekranından değiştirilebiliyor. DVD üzerinden kurulum için de Bios üzerinde değişikliğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bios ekranı yeni teknoloji bilgisayarlarda UEFI şeklinde gelir.

Hazırladığımız Pardus DVD’sini bilgisayara yerleştirerek yeniden başlatmamız gerekir. Açılım sırasında siyah ekranda ayarlara müdahale etmek isterseniz fonksiyon tuşlarını kullanabilirsiniz. Ekranda bulunan yönergeleri takip ederek DVD seçeneğini ilk açılış sekmesine taşıyın. ‘Esc’ tuşuna bastıktan sonra kaydetmek için onay isteyecektir. Canlı pardus uygulaması kurulum yapmadan pardus işletim sistemini deneme imkanı sunar.

Kurulum Hakkında

Klavye ok tuşları tuşlarını kullanarak Pardus kurulum için gerekli yönergeleri takip edin. Ekran üzerinde karşınıza çıkan değerler işlemcinizin çekirdek sürümünü gösterir. Bu değer 32 bit sürümünde gözükür. İndirdiğiniz sürüm 64 bit ise bu değerleri görmezsiniz. Pardus kurulumunda normal mod ve güvenli mod seçenekleri yer alır. Gerekli seçimi yaptıktan sonra komut satırına ‘Startx’ yazarak grafik ara yüze geçmelisiniz. Daha sonra ekran kartı driverini resmi internet sitesinden indirerek kurulumu yapabilirsiniz. Bu adımları takip ederek pardus işletim sistemin kurma eylemini kolayca tamamlayabilirsiniz.

Yazımız hoşunuza gittiyse : Wifi 6 Nedir? Wifi 6 Teknolojisi Nedir? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir