1. Anasayfa
  2. Sağlık

Coronavirüs Nedir? Covid-19 Hakkında Herşey! 2023

Coronavirüs Nedir? Covid-19 Hakkında Herşey! 2023
Corona Virüs Nedir?
0

2019 yılı itibariyle tüm dünyayı kasıp kavuran coronavirüs nedir? Coronavirus hakkında bildiklerimiz.

Coronavirüs nedir? Covid 19 Nedir?

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde kaynağı öğrenilemeyen zatürre vakaları artmaya başladı. Detaylı araştırmalar ve yapılan incelemeler sonucunda zatürrelerin daha önce keşfedilmemiş bir coronavirüs (coronavirus) tipinin sebep olduğu anlaşıldı. Virüsün adı ise Covid-19 olarak hayatımıza girmiş oldu. Coronavirüs sıklıkla görülen ve hayvanlarda oldukça yaygın bir virüstür. Fakat son zamanlarda dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ise coronavirüs’ün yeni keşfedilmiş bir türüdür. Virüsün ilk çıkış noktası konusunda hala spekülasyonlar mevcuttur. Virüsün şeklinin bir taç şekline benzemesinden dolayı “Corona” yani taç virüsü adı verilmiştir.

Oldukça farklı ve çeşitli coronavirüs türü aramızda dolaşmaktadır bunlardan yine yakın zamanda bir salgına sebep veren ve 2003 yılında dünyayı etkisine alan SARS coronavirüsüdür. 2012 yılında Suudi Arabistan’da görülen MERS virüsü ise yine bir Coronavirüs türüdür.

Coronavirüsler, hayvanlardan insana bulaşabilmektedir. SARS ve MERS gibi Coronavirüsler’de yine hayvandan insana geçiş şeklinde salgına sebep vermişlerdi.

coronavirus-nedir
coronavirus-nedir

Coronavirüs, Covid 19 nasıl yayılır?

Henüz yeni keşfedilen bir virüs olması sebebiyle tam olarak nedenleri bilinmemekle beraber yaygın olarak bilinen ve kabul edilen “damlacık yayılma” adı verilen bir yayılma şeklidir. Yani enfekte olmuş bir kişinin ağzından çıkan sıvılara temas, öksürmesine maruz kalma ve kişinin ağız sıvılarının dokunduğu nesneler yoluyla geçebilmektedir.

Coronavirüs risk grubu nedir?

Hala zaman geçtikçe yeni bilgiler ve yeni istatistikler öğrendiğimiz Coronavirüs’ün risk grubu 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan bireyler, sağlık çalışanları ve sigara kullananlar olarak bilinmektedir.

Coronavirüsünün semptomları nelerdir?

Coronavirüs semptom göstermeden de vücudunuzda taşıyabildiğiniz sinsi bir virüstür. Fakat bazı hastalarda orta seviye ya da yüksek şiddetli semptomlar gösterebilmektedir. Karşımıza çıkan en sık semptomlar ise yüksek ateş, sık öksürük ve nefes alıp vermede sorun yaşama olarak belirtilebilir. Eğer bu belirtileriniz varsa ve özellikle ateşinizin şiddeti artıyorsa, çevrenizdeki insanlarla teması kesip bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

Coronavirüs ölüm oranları nelerdir? 

Coronavirüs ölüm oranlarının net bir şekilde anlaşılabilmesi için devam eden salgın sürecinin bitmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, şu anda verilecek herhangi bir oran ve istatistik ileride değişiklik gösterebileceği için sağlıklı değildir. Risk grubundakiler dikkatli olmalı ve virüs şüphesi bulunanlar kendilerini izole etmelidir. Ayrıca sokağa kesinlikle mecbur kalmadıkça çıkılmamalıdır. Belirtiler gösterildiği takdirde kimseyle temasa geçmeden sağlık kuruluşunuza başvurun.

Coronavirüs teşhisi nasıl yapılır?

Coronavirüs, PCR denilen bir testle teşhis edilir. Son zamanlarda çeşitli hızlı tanı methodları ve yöntemleri geliştirilmektedir.

Coronavirüs nasıl tedavi edilir?

Coronavirüsün virüs olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Her virüste olduğu gibi en önemli durum bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır. Henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmamasına karşılık, semptomik tedaviler bulunmaktadır. Türkiye’de semptomik tedavilere erken aşamada başlandığı için dünya ortalamasının çok altında bir ölüm oranı gözlemlenmektedir. Covid-19 yeni bir virüstür. Daha önce bilinmediği için, zamanla çeşitli tedavi yöntemleri, aşı vb. geliştirildikçe bizler de öğreneceğiz.

2023 yılı itibariyle dünyada birçok tedavi yöntemi ve korunma yolları geliştirildi. Bunlardan en etkili gözüken aşılar.

Coronavirüsünden korunmak için neler yapılmalıdır?

Coronavirüs’ün yayılmasındaki kritik aşamalar kişisel hijyen ve izolasyondur. Ellerimizi sabun ve suyla en az 20-30 saniye ayrıntılı bir şekilde yıkamalıyız. Elimizi ağzımıza götürmemeliyiz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeli ve düzenli beslenmeliyiz. Zorunlu olmadıkça evden çıkmamalı ve eğer çıkmamız gerekiyorsa maske takmalıyız. Eğer virüs şüphesi olan biriyle temas ettiysek, ya da temas şüphesi varsa evde kendimizi izole etmeli 14 gün boyunca sosyal yaşamdan kendimizi soyutlamalıyız. Öksürürken, hapşururken kesinlikle mendil kullanmalı ve kullandığımız mendili attıktan sonra ellerimizi bolca sabun ve suyla yıkamalıyız.

Covid19 ile ilgili en doğru kaynak : Sağlık Bakanlığı Covid 19 Bilgilendirme Platformu

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir