1. Anasayfa
  2. Sağlık

Dalak nerede ve ne işe yarar?

Dalak nerede ve ne işe yarar?
dalak nedir
0

Dalak ne işe yarar?” ve Dalak nerede? konuları sağlık üzerine bilgilenmek isteyen birçok kişinin sıklıkla dile getirdiği konular arasında yer almaktadır. Vücudumuzda çok önemli bir görevi bulunan dalak özellikle kan yapımı konusunda önemli rol oynar.

Dalak Nerededir?

Dalak organı konum olarak vücudumuzda karın boşluğunda karnımızın hemen sol üst bölgesinde yer alır. Büyüklüğü her insanda hemen hemen kendi yumruğu kadardır. Bu organımızın üzerinden çok sayıda kan damarı çıkar.

Dalağın Görevleri

Dalak bağışıklık sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi adına en önemli rollerden birine sahiptir. Vücudu korumasının yanı sıra, toksinlerden temizlenmesinde de görev üstlenmektedir.

Bu organımızın bir diğer görevi ise alyuvarların depolanmasını sağlamaktadır. Kan akışının hızlanmasının gerektiği durumlarda da devreye yine bu organımız girmektedir.

Dalak ne işe yarar?” başlıklı yazıyı da okuyarak bu konu üzerine daha ayrıntılı bilgi edinebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Dalak Şişmesi Nedir ve Nasıl İner?

Halk arasında özellikle efor sarf edilen eylemler sonrasında “Dalağım şişti” sözünü duyabiliriz. Aslına bakarsanız bu yanlış bir tabirdir. Zira dalağımız gün içerisinde şişen ardından da eski boyutuna geri dönen bir organ değildir.

Bu tabir aslında diyafram kasının yorulması sonrasında söylenen bir sözdür. Eğer diyafram kası zayıf ise efor sarf edilmesinin ardından ağrı hissi oluşabilir. Bu durumun üstesinden gelebilmek içinse diyafram kasının geliştirilmesi düşünülmelidir.

Dalakla ilgili yaşayabileceğiniz problem “dalak büyümesidir” ve son derece ciddiye alınması gereken önemli bir durumdur. Dalak şişmesi olarak adlandırılan durum ile büyümesi arasında herhangi bir ilişki ya da benzerlik bulunmamaktadır.

BARSidea sayfası “Yaşam” kategorisi başta olmak üzerine bir konu üzerine son derece faydalı bilgilerin yer aldığı güvenilir bir kaynaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir