1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Xiaomi Air Purifier 4 Lite, 4 ve Pro Karşılaştırması

Xiaomi Air Purifier 4 Lite, 4 ve Pro Karşılaştırması
Xiaomi Air Purifier Karşılaştırma
0

Merhaba. Bu yazımızda Xiaomi ürünleri olan Xiaomi Purifier 4, Xiaomi Purifier 4 Lite ve Xiaomi Purifier 4 Pro modellerini birlikte kıyaslayacak ve hepsini karşılaştırarak ihtiyacınıza göre doğru modeli seçmeniz için size bir rehber niteliğinde yazı sunmuş olacağız.

Her üç modelde de formaldehit temizleme özelliğinin bulunması ve bu özelliğin Dyson gibi markaların neredeyse 4’te biri fiyatına sunuluyor olmasının bu ürünlerdeki en büyük avantaj olduğunu yazımızın başında belirtmek isteriz. Dyson çok kaliteli bir marka fakat hava temizleyici konusunda 1 dyson ücreti ile 4 adet purifier 4 ve lite versiyon ya da 2 adet pro versiyon satın alarak ortalama bir evinizin tamamını temiz havaya kavuşturabilirsiniz.

Xiaomi Air Purifier Nasıl Seçilir?

Öncelikle, hava temizleyici seçimi için gereken en önemli karar aşaması ihtiyaç belirleme aşamasıdır. Ne kadar bir bütçem var, bu bütçeye uygun olarak ne alabilirim? Ne istiyorum ve hangi özelliklere ihtiyacım var. Hangi özelliklere ihtiyacım yok. Bu soruların yanıtlarını verdikten sonra filtre özellikleri, kullanım alanları gibi konulara bir yanıt bulduktan sonra devam edebiliriz.

Hava temizleyicisi nedir?

Hava temizleyicileri, ortamdan devamlı olarak hava çeken ve bu havayı filtrasyondan geçirerek çeşitli zararlı parçacıklardan arındırarak size kaliteli bir hava olarak geri bırakan elektronik cihazlardır.

Hava temizleyicisi ne değildir?

Hava temizleyicisi klima değildir. Havayı soğutmaz. Havayı nemlendirmez. Genel anlamıyla hava temizleyicisi ortamdaki zararlı toz, alerjen vb. maddeleri içine çekerek filtresine hapseden cihazlardır. Farklı markaların nemlendirme özelliği soğutma ve ısıtma özelliği gibi özellikleri bulunan modelleri olsa da genel anlamıyla hava temizleme cihazları havayı soğutarak size serinlik vermek için tasarlanmazlar.

Xiaomi Air Purifier Karşılaştırmalı Özellikler

Aşağıda Xiaomi Air Purifier 4 Lite, 4 ve 4 Pro’nun karşılaştırmalı özellikleri mevcuttur. Hepsinde ortak özellikler, filtrasyonun 3 aşamalı olması, formaldehit temizliği yapıyor olmaları ve negatif iyon oluşturarak hava kalitesini arttırmaları. Diğer özellikler kapasite, boyut ve çalışma alanı olarak farklılık gösterirken, Pro modelinde diğer ikisinden farklı olarak PM 10 sensör de bulunmaktadır. PM 10 sensör ise polen ve tozu daha iyi algıladığından polen alerjisi olanlar için uygun bir seçenek olabilir.

Neden Xiaomi Air Purifier 4 Lite tercih etmeli?

Eğer kompakt, taşınabilir ve küçük bir alan için temizleyici istiyor ve bütçeniz kısıtlıysa 4 lite seçeneği mantıklı bir tercih olacaktır. Az mod bana yeterli, otomatik modda sessizce çalışsın ben onu bir köşede unutayım fazla para harcamadan iyi bir model alayım derseniz bu seçenek sizin için mantıklı. Bir tane evcil hayvanınız varsa ve çok da aşırıya kaçmak istemiyorsanız bu model uygun olabilir. Fiyatına göre sunduğu imkanlar dahilinde başarılı bir model.

Neden Xiaomi Air Purifier 4 tercih etmeli?

Ortalama bir cihaz arayışındaysanız, odanız aşırı küçük değil ve salon gibi büyük bir alanda kullanmak istiyorsanız ve 6 modun tamamını keşfetmek istiyorsanız bu seçenek size daha uygun olacaktır. Hava sirkülasyonu Lite modeline göre daha biraz daha iyi olduğundan bu model fiyat performans olarak düşünülebilir.

Neden Xiaomi Air Purifier 4 Pro tercih etmeli?

Eğer hava temizleyicinizi daha büyük ve geniş bir alanda kullanmak istiyorsanız, PM 2.5 sensör yanında PM 10 sensörü de olsun ve fiyat önemli değil diyorsanız 4 pro düşünebilirsiniz. Açıkçası fiyat performans açısından 4 modelinden tek büyük farkının pm 10 sensörü ve çalışma etki alanının büyük olması sebebiyle çok büyük bir fiyat farkının olmamasını isterdik. Fakat 4 ile 4 pro arasında neredeyse 2 kata yakın bir fiyat olması bu ürünün fiyat performans puanını kırmamıza neden olan en büyük etken diyebiliriz.

Genel değerlendirme ve sonuç

Etki ve özellik açısından en iyi model 4 pro. Fakat fiyat performans odaklı en iyi model 4 olarak söylenebilir. Çok da büyük bir alan değil ortalama bir kullanıcı için ise 4 lite en iyi seçenek olabilir. Hafif ve kompakt olarak 4 ve 4 lite modelleri söylenebilir. 4 Pro ise daha büyük ve daha uzun bir cihaz.

Xiaomi Air Purifier 4 Lite, 4 ve 4 Pro Ortak Özellikleri

  • Polen ve toz temizleme
  • Kokuyu azaltma (aktif karbon)
  • Evcil hayvan tüylerini azaltma
  • Hava kalitesini arttırma
  • Negatif iyon
  • Formaldehit yok etme (Pahalı markaların yaklaşık 4-5 kat fiyat verdiğini düşünürsek oldukça başarılı)

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir