1. Anasayfa
  2. Sağlık

Tiroid Hastalığı Nelere Yol Açar?

Tiroid Hastalığı Nelere Yol Açar?
tiroid hastalığı nelere yol açar
0

Tiroid Hastalığı Nedir?

Yıllardır çoğu zaman televizyonda doktorları dinlerken, okulda biyoloji dersini dinlerken karşımıza çıkan ve çevremizden duyduğumuz tiroid hastalığı insanlarda pek çok soruna sebep olmaktadır. Tiroid bezi, halk arasında âdemelması olarak bilinen kelebek şekline benzetebileceğimiz bir organdır. Bu bez vücudumuzdaki çok önemli işlevleri olan hormonları salgılar. İnsanlarda tiroit bezinin yol açtığı birçok sağlık sorunları doğurtan hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları guatr, hipotiroidi, tiroid kanseri gibi hastalıklardır.

Özellikle tiroid bezinin salgıladığı hormonların, vücudumuz ve yaşamımızın işleyişi için bu kadar önemli olması bu hastalığı çok önemli kılar. Tiroid bezinden salgılanan hormonlar insanların metabolizma hızını, kolesterol ve kilo durumu gibi pek çok işleyişini doğrudan etkiler. Bu yüzden tiroid bezinin çalışması, diğer organların iyi çalışabilmesi içinde doğrudan önem arz eder. Bu nedenle tiroid bezinin düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışması insanların yaşam kalitesini etkilemektedir.

Tiroid Hastalığı Nelere Yol Açar?

Tiroid hastalığı insanlarda pek çok sorunlara neden olmaktadır. Özellikle kadınlarda daha sık görülen bu hastalık, adet düzenini de etkilemektedir. Tiroid hastalığının belirtileri arasında yer alan aşırı kilo alıp vermek gibi sorunlar bireylerin yaşamını doğrudan etkileyerek hem psikolojik hem de fiziki sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Özellikle tiroid hastalığı olan bireylerde panik atak, unutkanlık, bir şeye odaklanamamak gibi problemler bireylerin ruhsal sağlını da etkilemektedir.

Tiroid hastalığının sebep olduğu problemler bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. Bireylerde kısırlık, cinsel arzu azalması gibi sorunlara da tiroid hastalığı sebep olabilmektedir. Kolesterol dengesinde de sorun yaratabilen tiroid hastalığı, bireylerin normal yaşamını da etkileyebilmektedir. Bu sorunların yanı sıra sebep olduğu başka problemlerden biriside kalp hızındaki dengesizlikler ve nabız artışıdır. Bu durumda bireylerin merdiven inip çıkma, yürüyüş yapma gibi olaylarda bile aşırı yorulmalarına ve kalp ağrılarına neden olabilmektedir. Saç dökülmesi ve deride kurulaşma gibi cilt problemlerine de tiroid hastalığı yol açabilmektedir.

Bireylerde sinirlilik gibi ruhsal sorunlara da yol açabilen tiroid hastalığı, iletişim gibi günlük hayat ilişkilerinde de problem yaratmaktadır. O yüzden bu hastalığın erken tanı ve tedavisi büyük önem arz etmektedir. Özellikle sigara kullanan bireyler, menopoz dönemine giren kadınlar, ailesinde daha önce tiroid hastalığı bulunan kişiler bu hastalığa daha kolay yakalanmaktadır. Bu yüzden bu duruma sahip olan kişiler sağlık kuruluşlarına başvurup test yaptırmalıdırlar.

Tiroid Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tiroid hastalığı görülen bireylere öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaç tedavisinde tiroid bezi hormonlarının düzenli bir şekilde işlemesi sağlanır. Bu sayede hastanın birçok problemli durumu normal haline gelmektedir. Tiroid hastalığı eğer bireylerde çok fazla ilerlemişse tiroid ameliyatı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Özellikle son zamanlarda bu ameliyatta uygulanan yöntemler sayesinde hasta ameliyat izi bile kalmadan tedavi edilebilmektedir. Bu ameliyatlar kısa bir sürede sonuç verebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir