Hantavirüs Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Hantavirüs Nedir?

1

Son zamanlarda çok konuşulan Hantavirüs Nedir? ve Hanta Virüs Belirtileri Nelerdir? Konularını sizinle birlikte ele alacağız.

Hantavirüs nedir tam olarak?

Dünya daha koronavirüs şokunu atlatamamışken Çin’den gelen bir haber insanları oldukça ürkütmüştü. Bu habere göre “Hanta Virüs” adı verilen ve daha önce kimsenin duymadığı Virüs hakkında bir panik ortamı oluştu. Öncelikle Korona Virüs için verilen #EvdeKal #HayatEveSığar kampanyasına destek verdiğimizi ve sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm Kamu çalışanlarına bizler için yürüttükleri çalışmalar ve özveri için teşekkür ederek başlamak istiyoruz.

Hanta Virüs konusuna gelecek olursak bu hanta virüs nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır sorularına yanıt arayarak araştırmalarımıza başladık ve sizler için bir yazı hazırladık.

Hantavirüs Nasıl Bulaşıyor?

Çin’in bir bölgesine seyehat eden bir Çin’li otobüs yolcusunun yolculuk esnasında hayatını kaybettiği ve otobüsün karantina altına alındığını öğrenmiştik. Edinilen bilgilere göre Hanta Virüs kemirgenlerden bulaşan bir virüs türü. Yani hayvandan insana bulaşıyor. Hayvanların atıklarına ve sıvılarına temastan ötürü ya da tüketilmesinden kaynaklı olabileceği söylenmektedir.

Hantavirüs Öldürür mü?

Böbrek yetmezliği, kalp sorunları, damarlarda ağır hasarlar ve bir sürü negatif etkilerinden dolayı oldukça ölümcül bir virüs olduğunu söylemeliyiz.

Hantavirüs Belirtileri Nelerdir?

Ateş, yorgunluk, kas ağrıları, baş ve karın ağrıları, kusma ve bulantı gibi pek çok belirtisi vardır. 4 ila 10 gün içerisinde öksürük ve akciğer ödemi belirtileri de olabilmektedir. Sonucunda ise tedavi edilmez ve geç kalınırsa ölüme kadar götürebilmektedir. Tedavisi ile ilgili bilgiyi yazı sonunda bulabilirsiniz.

Hanta Virüs İnsandan İnsana Bulaşır Mı?

Bilinen vakalarda hayvandan insana temas yoluyla ve genellikle idrar, dışkı vb. gibi atıklarla temasından bulaştığı bilinmektedir. Dolayısıyla insandan insana bulaşmamaktadır.

Hanta Virüs Tedavisi

Bu hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur. Yaşam fonksiyonlarının ve vücut direncinin desteklenmesi maksadıyla erken teşhis sonrası bazı yöntemlerle hasta kurtarılabilmektedir. Fakat direnç düşük ise ve yaşam fonksiyonları desteklenmezse (özellikle böbrekler) sonuç ölümcül olmaktadır.

Hanta Virüs’ten Korunma Yolları

Kemirgenlerden uzak durun. Kemirgenlerin bulunduğu ortamlarda bulunmayın ve bu canlıların dışkı, idrar vb. atıklarına temas etmeyin, temas şüphesi halinde bol suyla yıkayın ve dezenfekte edin. Şüpheniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Bu İçeriğe Tepkini göster!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Uffak.com İçerik Hesabı

Bu yazıya bir yorum bırak

Yorumlar (1)

  1. Hanta virüsün korona gibi olacağını sanmıyorum. Tüm ülkeler sınırları kapattı zaten. Ülkeler arası gezmez en azından.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir