1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Wifi 6 Nedir? Wifi 6 Teknolojisi Nedir?

Wifi 6 Nedir? Wifi 6 Teknolojisi Nedir?
Wifi 6 Teknolojisi Nedir?
0

Mobil teknolojilerinin hızlarının artması, gerek 5G alanında yaşanan gelişmeler ve kablosuz internetin hayatımıza her yerde girmesiyle birlikte kablosuz internete talebimiz oldukça artmış durumda. Bir misafirliğe gittiğimizde dahi ilk sorduğumuz şey “kablosuz şifresi ne?” oluyor. Bu bir gerçek ve hayatımıza oldukça hızlı adapte ettik. Çok fazla insanın olmadığı yerlerde, evler gibi, sinyal kalitesi, hız vb. çok fazla bir sorun teşkil etmiyor. Fakat ne zaman dışarı bir kafeye çıksak, bir alışveriş merkezine ya da kütüphaneye gitsek, internetin yavaşlığından şikayetçi olmuşuzdur hep. İşte tam bu noktada Wifi 6 yani 802.11 ax teknolojisi devreye giriyor. Transfer hızlarının ciddi oranda yükseleceğini tahmin ediyoruz. Bu rakamlar kaynaklara ve ortama göre değişse de tahmini %30 ve %40 arası bir geliştirme olacağı öngörüsü mevcut.

router 157597 1280

Wifi 6 ve çoklu bağlantı

Wifi 6 beraberinde çoklu cihaz desteğini getirecek. Şimdi zaten kablosuz modemlerimizde bu destek yok mu diyebilirsiniz. Bu noktada kendinize sorun ve en son tamamen dolu olan ve herkesin internete bağlı olduğu bir kafede bulunduğunuz zaman yaşadığınız problemleri hatırlayın. İnternet kopmaları, bağlantı problemleri, hatta bazen kablosuz ağa katılamama gibi bir sürü sorunla karşılaştınız değil mi? İşte wifi 6 ile bu sorunlar ortadan kalkmaya başlayacak. Genele bakıldığında ise önceki kablosuz teknolojilerine nazaran 4 kat daha iyi performanslı olacağı bekleniyor.

Türkiye’de Wifi 6 Ne Zaman Kullanılacak?

Türkiye’de birkaç özel kurum altyapılarını wifi 6 ile değiştiriyor ve test aşamaları sürüyor. Buradan edinilecek bilgi birikimi ve talebin artmasıyla birlikte Wifi 6 teknolojisi de ülkemizde yaygınlaşacak.

Türk Telekom, yeni nesil wifi 6 modemlerle 2.5 kat daha hızlı bağlantı sağlanabileceğini bunun yanı sıra düşük düç tüketimi ve yüksek verimlilik elde edilebileceğini beliriyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir