1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Pardus Windows Programlarını Çalıştırma Yöntemleri

Pardus Windows Programlarını Çalıştırma Yöntemleri
Pardus Windows Programlarını Çalıştırma Yöntemleri
0

Pardus ya da farklı işletim sistemine yeni geçen kullanıcılar istediklerini tam olarak yapamamaktadır. Bu nedenle eski Windows sistemlerini kullanabilecekleri araçları aramaktadır.

Pardus Windows Programlarını Çalıştırma

Pardus`ta windows programlarını çalıştırma yöntemleri konusunda sizlere bilgilendirici bir yazı hazırladık. Standart işletim sisteminiz üzerinde Windows programlarını çalıştırmak için PlayOnLinux aracından yararlanabilirsiniz.

Pardus’ta windows programları çalışır mı?

Pardus kullanmak isteyenlerin genel problemi Windows üzerinde bulunan programların bu işletim sisteminde kullanmak istemeleridir. Bu konu da sorun yaşayacağını düşünen kullanıcılar Pardus kurulumu konusunda çekingen davranmaktadır. Pardus başta olmak üzere Linux tabanlı işletim sistemlerinin büyük bir bölümünde Windows programları çalıştırılabilir duruma gelebiliyor. Pardus’ ta Windows programlarını çalıştırma yöntemlerini şimdi yazımızda inceleyebilirsiniz.

Pardus Wine Nedir?

Pardus işletim sistemini kullanan yazılımların sayısı her geçen gün artıyor. Bu özelliklerine rağmen bazı yazılımlar Pardus işletim sisteminde çalışamıyor. Bu soruna karşılık Wine uygulaması devreye giriyor. Wine uygulaması POSIX tabanlıdır. Bu uygulama Windows yazılımının Pardus üzerinden çalışmasına yardımcı oluyor.

PlayOnLinux Nedir?

PlayOnLinux nedir? Pardus’ta Windows programlarının kullanılabildiği diğer bir yazılım ise PlayOnLinux’tur. Wine ile aynı mantıkta çalışır. Bilgisayarınız üzerinde sanal bir alt Windows işletim sistemi oluşturmanıza yardımcı olur. PlayOnLinux’u her çalıştırdığınızda bu sanal işletim sisteminden Windows uygulamalarını çalıştırabilir. Aynı anda 32bit ve 64bit desteğini sunabilen bu uygulama beklentileri fazlasıyla karşılamayı başarıyor.

Peki indirdiğiniz program listede bulunmuyorsa ne yapabilirsiniz? Bunun için kurulum gerçekleştirmek istediğiniz programın kurulum dosyasını indirmeniz gerekir. Seçenekler var ise 32 bit olarak sizlere sunulur. Linux işletim sistemi sorun çıkarmasa da Pardus da 64 bit uyumlu Windows programlarında sorun yaşanabiliyor.

Pardus’te windows uygulamalarını çalıştırma

PlayOnLinux uygulamasını indirdikten sonra aşağıdaki aşamaları gerçekleştirerek pardus üzerinde windows uygulamaları çalıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • İndirdiğiniz dosyaya sağ tıkladıktan sonra ‘Wine ile aç’ seçeneğine tıklayın.
  • ‘Wine ile aç’ seçeneği gelmediyse ‘Diğer uygulama ile aç’ bölümüne tıkladıktan sonra açılan pencere üzerinden ‘Özel bir komut kullan’ satırına tıklayın.
  • Daha sonra ‘Wine’ yazan kısma ‘Görüntüle’ butonuna tıklayın.
  • Bu işlem sayesinde “wine” uygulamanızı göreceksiniz.
  • Bu aşamadan sonrası programların kendi standart kurulumları başlayacaktır.

Pardusta exe çalıştırma

Yukarıdaki işlemlerden sonra programı kullanmak istediğiniz zaman PlayOnLinux’u açarak hemen çalıştırmaya başlayabilirsiniz. PlayOnLinux uygulaması ile işiniz bittiği zaman kapatmanızı öneriyoruz. Açık olduğu sürece sanal işletim sisteminiz sürekli olarak bilgisayarın gücünü harcayacaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz : Yandex Zen Site Ekleme, Yandex Zen Kaydı Nasıl Yapılır adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir