Enerji sınıfı ne demek? Beyaz eşya yeni enerji sınıfları neler?
yeni enerji sınıfları beyaz eşya
1

Enerji sınıfı ne demek

Enerji sınıfı ne demek? Beyaz eşya yeni enerji sınıfları neler? Eskiden A+ ve A++ gibi beyaz eşya enerji etiketleri varken, yeni beyaz eşya satın alırken F enerji sınıfı, D enerji sınıfı ve G enerji sınıfı gibi ibareler görmeye başladık. A enerji sınıfı ne demek B enerji sınıfı ne demek? C enerji sınıfı ne demek? F enerji sınıfı ne demek? D enerji sınıfı ne demek? E enerji sınıfı ne demek? G enerji sınıfı ne demek? Daha da önemlisi beyaz eşyalarda enerji sınıfları değişti mi? Beyaz eşyalarda yeni enerji sınıfları nedir?

Beyaz eşya yeni enerji sınıfları neler 2023

Enerji sınıfı ne demek
Enerji sınıfı ne demek

Eskiden (2021 Mart ayı öncesinde) A+++ ve D sınıfı arasında bulunan beyaz eşya enerji sınıfları etiketleri artık A-G arasında yeni bir sisteme dönüştü. Böylelikle kafa karışıklığına çözüm getirilecek. Bunun yanı sıra, üreticilerin daha fazla enerji tasarufu sağlayan ürünlerin üretimine teşvik edilmesi sağlanacak. Beyaz eşya satın alırken önceden A++ olarak gördüğümüz ürünler artık D-E gibi rakamlarda gözükebilir. Bu sizi endişelendirmesin. Üreticilerin yeni sisteme göre ürün çıkarmaları ve bunları zamanla daha verimli hale getirmeleri hemen olacak şey değil. Dolayısıyla, beyaz eşya satın alırken yazan enerji sınıfları yeni sistemde olduğundan yeni verimlilik sağlayan teknolojilerin gelişmesi içten bile değil.

Beyaz eşya enerji etiketleri değişti mi?

Beyaz eşya enerji etiketleri de değişti. Soğutucu ve dondurucu kısmın hacimlerinin ayrı olarak belirtilmesi gerekiyor. Sadece harfler değil, bunun yanı sıra artık ses düzeyleri de A-B-C-D olarak belirtiliyor. Yani sessizse A daha sesliyse D gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca yeni beyaz eşya etiketlerinde qr kodu da bulunuyor. Bu QR kod sayesinde, ürünü satın alan tüketiciler ürünleri hakkında detaylı bilgi görebilecekler.

İnternet sitelerinde yer alan A-B-C-D-E-F-G enerji sınıfları ne anlama gelir?

Beyaz eşyaların enerji tüketim değerlerine göre Mart 2021 yılından itibaren yürürlüğe girmiş yeni beyaz eşya etiketi sistemidir. Dolayısıyla artık A+ gibi detaylar görmeyeceğiz.

Yeni beyaz eşya etiketleri nasıl görünüyor?

Yeni beyaz eşya etiketleri aşağıdaki gibi görünmektedir.

Beyaz eşya yeni enerji sınıfları neler
Beyaz eşya yeni enerji sınıfları neler

Kaynak : https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_21_818

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (1)

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir