1. Anasayfa
  2. Bilim ve Kültür

Americano ve Filtre Kahve

Americano ve Filtre Kahve
americano-vs-filtre-kahve
5

Daha önce Türk Kahvesi ve Espresso arasındaki farklar ile ilgili bir yazı yazmıştık. Yazıda Americano ve Filtre Kahvenin aslında aynı şeyler olmadıklarından bahsetmiştik. Bu yazımızda bunu detaylandıracağız.

Americano bilinenin aksine Filtre kahve değildir. Espresso kahvenin üzerine sıcak su eklenerek seyreltilmesi ile oluşturulur. Espresso’nun acı olduğundan yakınanlar için bir tat yumuşatma işlemi olarak düşünebilirsiniz. Espresso’dan daha az yoğunlukta ve Filtre Kahve’ye yakın bir görünümde olduğundan oldukça karıştırılan bir durumdur bu iki kahvenin birbirine benzetilmesi.

Espresso Nedir?

Espresso, ince çekilmiş kahvenin içinden, bir espresso makinası yardımıyla, yüksek basınç ve sıcaklık ile geçen suyun kahveyi demlemesiyle oluşturulur.

Americano Nedir?

Americano ise, bu elde edilen kahveye sıcak su katılmasından ortaya çıkan “Seyreltilmiş Espresso” olarak düşünülebilir.

espresso-americano

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve ise Americano yani Espresso’dan farklı olarak, daha kalın öğütülmüş kahvenin demlenmesi ile oluşturulur. Bu demlenme bir French Press yardımıyla yapılabildiği gibi bunun için üretilen Filtre Kahve Makinesi ile de yapılabilir. Espresso, hemen elde edilip servis edilebilirken Filtre Kahve’nin bir demlenme süresi vardır. Bu yönüyle Filtre Kahve’yi tıpkı çay gibi düşünebilirsiniz.

filtre kahve

Filtre Kahve mi Americano mu Tercih Edilmeli?

Demleme süresi varsa Filtre Kahvedir. Eğer kahvecide Filtre Kahve yok ve beklemek istemiyorsanız o zaman Americano güzel ve hızlı bir tercih olabilir. Farklı bir kahve kullanlmıyorsa ve elde edilen kahve tek bir kahvenin farklı öğütülmüş çeşitleri ise tat yönüyle müthiş farklar olduğunu söyleyemeyiz. İkisini de deneyip kararı siz verin! Afiyet olsun…

thumbnail
Benzer Yazı
Türk Kahvesi ve Espresso Arasındaki Fark – Lezzet Testi
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (5)

  1. Ben çok seviyorum filtre kahve ama bazen americanoda içtiğim oluyor bana göre filtre kahve biraz daha hafif americano ya göre

  2. Tercihen Filitre kahveyi tercih ederim Makale gayet güzel ve açıklayıcı olmuş

  3. 6 Nisan 2020

    Kahveyi oldukça sevinirim. Bu görseller hem içimi açtı hem de beni iştahlandırdı :)

  4. İkisini de sık sık tercih eden birisi olarak filtre kahve 1 adım daha öndedir.

  5. Bir ekleme de ben yapayım: Americano her zaman filtre kahveye göre daha tazedir; çünkü bir mekana gittiğinizde filtre kahve muhtemelen daha önce demlenmiştir ve sıcak tutma özelliği olan makinede sıcak bekliyordur, ne kadar süre önce demlendiğini bilemezsiniz. Americano hazırlanırken kullanılan espresso ise içecek hazırlanmadan hemen önce yapılır, üstüne su eklenir ve Americano elde edilir. Bu yüzden ben, mekana gidince genelde Americano tercih ederim; tanıdık mekana gidersem filtre kahvenin taze olup olmadığını sorarım, tazeyse filtre kahve tercih ederim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir