Sıradaki içerik:

İnsanlarda neden bir tane göbek deliği var?

e
sv

Mobbing Nedir?

196 okunma
Mobbing Nedir

Mobbing Tanımı

Mobbing, iş yerinde genellikle üstlerin astlara uyguladığı bir şiddet biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şiddet fizikselden ziyade duygusal bir şiddet ya da taciz olarak tanımlanabilir. Tam tanımı ise işyerinde psikolojik terör olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli yollarla çalışanı rahatsız etme, psikolojik baskı uygulama, şiddet içerikli ya da cinsel içerikli rahatsızlık verme gibi birçok alt kategorisi olan Mobbing, gelişmiş ülkelerde oldukça fazla gözlemlenmektedir.

Mobbing amacı nedir?

Mobbing’in amacının genellikle bir kişiyi yıldırarak istifaya zorlama, tazminat vermeden işyerinden çıkarmak için çaba gösterme olarak niteleyenler de mevcuttur. İş performansı gayet yeterlş olduğu halde kişisel problemler nedeniyle bazı insanların istifaya zorlanması ve psikolojik şiddet görmeleri oldukça sık karşılaşılan bir sorundur.

Mobbing neye sebep olur?

Mobbing, panik atak, stres depresyon ve bir sürü rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Mobbing gören birinin hayat kaygısı ve işten atılma korkusuyla oldukça zor günler yaşayacağını söyleyebiliriz.

Kısacası Mobbing, örgüt temelli şirket, kuruluş vb. yapılanmalarda karşımzıa çıkan ve karşıdaki insanın psikolojisini alt etmeye yönelik zorbalık girişimi ya da girişimleri olarak adlandırılabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli