Türk Kahvesi ve Espresso Arasındaki Fark – Lezzet Testi
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
Trendlerdeki Yazı

Türk Kahvesi ve Espresso Arasındaki Fark – Lezzet Testi

2

Türk kahvesi ve espresso her ikisi de mükemmel lezzetler. Türk Kahvesi, eşsiz lezzetiyle ve kendine özgü pişirilme yöntemiyle hem ülkemizde hem de dünyada oldukça bilinen bir kahve türü. Modern kahvecilerde ise çoğu kahvenin bazı espresso’dur yani espresso tabanlı içeceklerdir. Peki Türk Kahvesi ve espresso arasındaki farklar nelerdir? Hangisini tercih etmeliyiz?

türk kahvesi uffak
Geleneksel Motifler ve Türk Kahvesi Fincanları

Türk kahvesi ve espresso farkı

Türk Kahvesinin bir cezve içerisinde pişirilerek 3 taşım yöntemi kullanılarak servis edildiğini biliyoruz. Espresso’da ise tamamen farklı bir yöntem ve ekipman kullanılıyor. Espresso kahve, espresso yapmak için üretilen espresso makineleri ile elde edilir. Espressoyu, ince çekilmiş kahvenin, suyun yüksek sıcaklıkta ve basınçlı bir şekilde kahvenin içinden geçerek demlenmesiyle elde ederiz. Espresso bazı sade içildiği gibi çeşitli malzeme eklemeleri ile diğer kahve çeşitleri elde ediliyor. Örneğin Latte espresso üzerine bol süt ve az süt köpüğü eklenmesi ile oluşur. Aslında, kahvecilerde satılan neredeyse popüler tüm kahve türleri (Filtre ve Türk Kahvesi dışında) espresso bazlıdır. Americano ise bilinenin aksine, Filtre kahve değildir. Espresso’nun üzerine sıcak su eklersek Americano elde ederiz. Filtre kahve ise tamamen farklı bir hikaye bununla ilgili de bir yazı yazacağım ilerleyen günlerde.

espresso-machine

Espresso ve Türk Kahvesi Arasındaki Farklar

En büyük fark, kahvenin pişirilme, demlenme yöntemi olduğunu söylemiştim. Bir diğer fark da, espresso’da içinden basınçlı su geçen kahvenin telvesi olmaz. Türk Kahvesi ise bolca telvelidir. Türk kahvesini, özel bir fincanda yalnızca aroma değiştiriciler, örneğin damla sakızı, ile servis edebilirsiniz. Espresso ise binlerce farklı kahvenin bazını oluşturduğundan seçenek sonsuz diyebiliriz. Yani, espresso ile Latte, Americano vb. bir sürü kahve elde edebilirken, Türk Kahvesinde seçenek bu kadar çok değildir.

Türk Kahvesini, sütlü, damla sakızlı ya da sade içersiniz. Şeker miktarı da keyfinize kalmış bir durum. Ben Türk Kahvesinin sade içilmesi gereken bir tat olduğu kanaatindeyim.

Türk Kahvesi mi Espresso mu?

Tercih sizin! Her iki kahve de kendine özgü kültürü, tarihi ve eşsiz tadıyla kahve severlerin oldukça beğenerek içtiği kahveler. Ama ağır, sade kahve içmeyi sevenlerdenseniz ve telve sevmiyorsanız Espresso, ağzınızda telve kalsın sonrasında gelen su ile bunu temizleyeyim derseniz bunun yanı sıra gelenekçi ve muhabbetinizin hatrının kalmasını isterseniz Türk Kahvesi sizin tercihiniz. Türk kahvesinin yanında servis edilen su ve lokum ile sunumunun onu tercih etmek için de güzel bir sebep olduğunu unutmayalım. Fakat her ikisi de mutlaka içilmeli, denenmelidir.

Bu İçeriğe Tepkini göster!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Uffak.com İçerik Hesabı

Bu yazıya bir yorum bırak

Yorumlar (2)

  1. Derslerin online olduğu evden çıkamadığımız şu günlerde türk kahvesi gibisi yok.

  2. 2 sene önce

    İster fincanda isterse karton bardak ta olsun Türk kahvesinin içimi her yerde her mekanda güzel. Sağlık için Türk kahvesi faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir