Konjonktivit Nedir? Korona Belirtisi Midir?
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür

Konjonktivit Nedir? Korona Belirtisi Midir?

0

Basit tabirle, gözün beyaz kısmını ve göz kapaklarının iç kısmında bulunan zarları kapsayan bölgenin iltihabına verilen addır. Son zamanlarda ismi korona virüs ile anılan bu rahatsızlığın belirtileri nedir? Konjonktivit korona belirtisi midir?

Konjonktivit belirtileri nelerdir?

Konkonktivit belirtileri arasında gözlerde kızarma, sulanma, kaşınma ve yanma olarak karşımıza çıkabilir. Bazı durumlarda kulak bölgesinde şişikler, ışık hassasiyeti vb. durumlar oluşabilmektedir.

Konjonktivit bulaşıcı mıdır? Konjonktivit neden olur?

Konjonktivit, eğer bakteriyel ya da viral kaynaklı ise bulaşıcılığı yüksek düzeyde olabilmektedir. Genellikle başkasının kişisel hijyen ürünlerini kullanma ya da ortak havlu vb. kullanımı dolayısıyla görülmektedir.

Konjonktivit korona belirtisi midir?

ABD’li doktorlar Çin’den gelen vaka araştırmaları ve kendi gözlemleri neticesinde 1099 korona virüsü kaynaklı covid-19 hastasının 19’unda konjonktivit tespit edildiğini açıklamıştır. Doğrudan bir belirtisi olmamakla beraber, korona virüsünden dolayı hasta olan bazı kişilerde görülebilmektedir. Kısacası kesin bir belirtisi değildir. Her konjonktivit hastası korona virüsü kaynaklı covid-19 hastası değildir.

Konjonktivit nasıl tedavi edilir? Konjonktivit tanısı nasıl konur?

Biyomikrobik bir muayene sonucu konjonktivit oldukça kolay tespit edilebilmektedir. Kendiniz bir tedavi yöntemi bulmaya çalışmadan bir hekime muayene olmalısınız. En hızlı ve doğru tanıyı hekiminiz yapacaktır.

Bu İçeriğe Tepkini göster!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Uffak.com İçerik Hesabı

Bu yazıya bir yorum bırak