1. Anasayfa
  2. Bilim ve Kültür

3 Adımda Etkili Zaman Yönetimi – Zaman yönetimi nasıl olmalı?

3 Adımda Etkili Zaman Yönetimi – Zaman yönetimi nasıl olmalı?
zaman yönetimi
0

Her insan zamanını rahatça kontrol edebildiğini düşünür ve bu vesile ile yaşamını kontrol altına aldığını hisseder. Zaman kavramı bizim için çok önemli hususlardan biridir. Zaman herkes tarafından eşit ve ortak bir dilim gibi görünebilir. Ama zaman zaman yönetimini yapmak harcadığımız zamanı kaliteli hale dönüştürebilmemizi sağlamaktadır.

zaman-yonetimi
zaman-yonetimi

Adım adım zaman yönetimi

Uyumak, yemek yemek, çalışmak gibi kişisel aktivitelerimizi bir zaman programına koymamıza gerek yoktur. Bu zamanlar zaten önceden planlı olarak gerçekleşir. Planlama yapmanız gereken kısımlar boş vakitlerinizdir. Peki zamanımızı nasıl yönetiriz ? Aşağıda bahsedeceğimiz adımlar sizin zamanı daha iyi ve idareli kullanmanızı sağlayacaktır.

Etkili zaman yönetimi

1.Adım : Amaçlarınızı ve hedeflerinizi iyi bilmelisiniz. Önünüzdeki günlere, haftalara belki de aylara bakarak öncelikli hedeflerinizi belirlemelisiniz ve buna göre planlamalarınızı yapmalısınız. İstediklerinize engel olan bazı şeyleri hayatınızdan çok büyük bir etkisi yoksa çıkarın ve hedefleriniz doğrultusundaki aktiviteleri bunların yerine koyun.

2.Adım : Planlamalarınızı yaparken sadece neler yapacağınızı değil o tarihlerde neleri yapmanızın zorunlu olduğunu yazdığınız da bir programınızın olması gerekiyor. Yani, sizin için önemli olan şeyleri yapmıyorsanız, o tarihte gereksiz şeyleri planınıza alıp, gereksiz olan o planı uyguluyorsanız; size planlı hareket etmişsiniz dememiz çok doğru olmaz. Planlı olmak, planlı hareket etmek aynı zamanda zeki hareket etme yeteneğidir. Bunu doğru yaparsanız, önceliklerinizi ve sorumluluklarınızı yerine getiren bir birey haline gelirsiniz.

3.Adım : Zamanınızı boşa mı harcıyorsunuz? Yoksa verimli mi geçiriyorsunuz? Bunların farkına varmalısınız. Bunu kontrol etmeli ve boşa harcadığınız vakitleri bulmalısınız. Bu vakitleri doldurarak, zamanınızın boşa gitmesini engelleyiniz. Bu etkenleri kolay yapabilmeniz için planlamalarınızı günlük yapmanız size büyük avantaj olacaktır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir