1. Anasayfa
  2. Bilim ve Kültür

Yorgunluğa ne iyi gelir? Yorgunluk Nasıl Geçer?

Yorgunluğa ne iyi gelir? Yorgunluk Nasıl Geçer?
yorgunluğa ne iyi gelir
0

Yorgunluğunuzu üstünüzden atmak için öneriler!

Gün içinde çok yoruluyoruz. Gerek yaptığımız işler, gerekse psikolojik olarak kendimizi yorgun, bitkin hissediyoruz. Yorgun olduğumuzda birçok işi bitiremeyiz, yarım yaparız veya hiç yapmayız. Yorgunluğumuzun başlıca sebepleri işlerimizin yoğunluğu, ya da aile içindeki karmaşalar olabilmektedir. Örneğin, küçük çocuklarınız varsa uyku düzeniniz bozulabilir, okulunuz varsa derslerin yoğunluğu gibi nedenlerden olabilir.

Gün içinde kendinizi dinç hissetmek ve yorgunluk hissiyatı oluşmaması için aşağıdakiler çok önemlidir.

Düzenli Uyku : Düzensiz uyku uyuyanlar gün içinde hem uyuklarlar, hem de yorgunluk çekerler. Bunun önüne hızlı bir şekilde geçin. Saat 22:00 gibi uyumaya özen gösterin. En az 8-9 saat uyuyun. Bu sizin gün içinde kendinizi dinç hissetmek ve uykunuzun gelmemesi için yeterli saat aralığıdır.

Antep fıstığı yiyin : Antep fıstıklarında bulunan birçok vitamin sayesinde gün içinde yorulmazsınız ve enerji dolu bir gün geçirmeniz için tüketilmesi gereken en önemli besinlerdendir. Alerjik geçmişi olanlar bu hususa dikkat etmelidir.

Uyandığınızda su için : Uyanır uyanmaz elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra kahvaltıya hazırlanırken bir bardak su için. Malum bahar aylarındayız soğuk su kesinlikle içmeyin. Soğuk su, mevsim geçişlerinde sizi hasta edebilir. Düzenli olarak günde 2 litre su içmeye çalışın. Düzenli su içmek hem uyku ve yorgunluk sorunlarını hem de baş ağrılarını önemli düzeyde azaltıyor.

Fındık, Ceviz, Badem ve Kuru Gıdalar : Yanınızda kesinlikle bulundurmanız gereken besinlerdir. İş yerinde kısa molalarda tükettiğiniz taktirde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Fındık, Ceviz, Badem, Kurutulmuş İncir ve Kayısı gibi besinleri ara öğün olarak bol bol tüketin. Alerjik geçmişi olanlar bu hususa dikkat etmelidir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir