Americano ve Filtre Kahve

americano-vs-filtre-kahve

Daha önce Türk Kahvesi ve Espresso arasındaki farklar ile ilgili bir yazı yazmıştık. Yazıda Americano ve Filtre Kahvenin aslında aynı şeyler olmadıklarından bahsetmiştik. Bu yazımızda bunu detaylandıracağız.

Americano bilinenin aksine Filtre kahve değildir. Espresso kahvenin üzerine sıcak su eklenerek seyreltilmesi ile oluşturulur. Espresso’nun acı olduğundan yakınanlar için bir tat yumuşatma işlemi olarak düşünebilirsiniz. Espresso’dan daha az yoğunlukta ve Filtre Kahve’ye yakın bir görünümde olduğundan oldukça karıştırılan bir durumdur bu iki kahvenin birbirine benzetilmesi.

Espresso Nedir?

Espresso, ince çekilmiş kahvenin içinden, bir espresso makinası yardımıyla, yüksek basınç ve sıcaklık ile geçen suyun kahveyi demlemesiyle oluşturulur.

Americano Nedir?

Americano ise, bu elde edilen kahveye sıcak su katılmasından ortaya çıkan “Seyreltilmiş Espresso” olarak düşünülebilir.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve ise Americano yani Espresso’dan farklı olarak, daha kalın öğütülmüş kahvenin demlenmesi ile oluşturulur. Bu demlenme bir French Press yardımıyla yapılabildiği gibi bunun için üretilen Filtre Kahve Makinesi ile de yapılabilir. Espresso, hemen elde edilip servis edilebilirken Filtre Kahve’nin bir demlenme süresi vardır. Bu yönüyle Filtre Kahve’yi tıpkı çay gibi düşünebilirsiniz.

Filtre Kahve mi Americano mu Tercih Edilmeli?

Demleme süresi varsa Filtre Kahvedir. Eğer kahvecide Filtre Kahve yok ve beklemek istemiyorsanız o zaman Americano güzel ve hızlı bir tercih olabilir. Farklı bir kahve kullanlmıyorsa ve elde edilen kahve tek bir kahvenin farklı öğütülmüş çeşitleri ise tat yönüyle müthiş farklar olduğunu söyleyemeyiz. İkisini de deneyip kararı siz verin! Afiyet olsun…

Yazı dolaşımı

Exit mobile version