1. Anasayfa
  2. Bilim ve Kültür

Paskalya Nedir?

Paskalya Nedir?
Paskalya Nedir?
0

Paskalya

Dünya üzerinde geçmişten günümüze kadar birçok din var olmuş ve yaşatılmıştır. İnsanlar hep inanmışlar. Tabi ki her dönemde farklı bir din, farklı bir inanış ortaya çıktı. Farklı coğrafyalar bu ortaya çıkan dinleri kabul edip, hayatlarını ona göre şekillendirdiler. Bu inanışlardan biri de “Hristiyanlık”.

Yaşadığımız toplumda sene içinde birçok bayram kutluyoruz. Bunlardan resmi olanları olduğu gibi, dini olanları da var. “Kurban Bayramı” ya da “Ramazan Bayramı”, yaşadığımız toplumda örnek verebileceğimiz dini bayramlar.

İslam dininin dışında diğer dinlerin de kutsal saydığı bazı günler ve olaylar var. Bunlardan biri Hristiyanlığın kutsal gördüğü “Paskalya Bayramı”. Paskalya Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayramdır. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra 3. günde dirilişi kutlanır. Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla beraber, Paskalya dönemi yaklaşık olarak Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemdir. Her sene sabit bir tarihte gerçekleşmeyen ve dünya kiliselerinin çoğunda Pazar günü kutlanan Paskalya Günü ise, Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı ya da Diriliş Günü olarak da adlandırılır.

Paskalya Gelenekleri

Paskalya Bayramı bazı ritüelleri ve gelenekleri içerisinde barındırır. Paskalya gelenekleri kutlandığı ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bunlar arasında en yaygını şahısların birbirine genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye etmesidir..

Paskalya, perhizle geçen beş haftalık (Büyük Perhiz) bir hazırlık dönemi ile son haftayı (Kutsal Hafta) kapsar. Paskalya Günü’nde (Diriliş Günü) sona erer..

Paskalya Günü için evlerde özel çörekler (Paskalya çöreği) yapılır; haşlanmış yumurtalar boyanır ; mumlar yakılır; dualar okunur..

Süryanilerin temmuz ayında kutladıkları Meryem Ana Paskalyası adı verilen yortu da Paskalya kavramı içine girer..

Katolik Kiliseleri’nde, Paskalya gecesi ayininde yeni ateş kutsanır, Paskalya mumu yakılır; Kitabı Mukaddes’ten bölümler okunur, vaftiz törenleri yapılır. Hristiyanlığın başlangıç döneminde vaftiz törenleri, yılda yalnızca bir kez, Paskalya gününde yapılırdı..

Rum ve Rus Ortodoks Kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin alayı düzenlenir. Alay kiliseden çıkarken hiç ışık yakılmaz; dönüşte ise, İsa’nın dirilişini simgelemek için yüzlerce mum yakılır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir