1. Anasayfa
  2. Bilim ve Kültür

Mitomani Nedir?

Mitomani Nedir?
mitomani-nedir
0

Mitomani Nedir?

Hiç yalan söylediniz mi? Ya da daha önce beyaz yalan söylemiş miydiniz? “Yalanın beyazı mı olur kardeşim?” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat işlerimize geç kaldığımızda ya da eve geç kaldığımızda yakınlarımıza durumu düzeltmek adına beyaz yalanlar atarız. Renkli yalanlar olur mu bilinmez ama atılan her yalan er ya da geç ortaya çıktığında yalan söylenen kişi kendisini kandırılmış hisseder. Bu da yalan söyleyen kişiye duyulan güveni zedeler.

Yalan söyleme hastalığı “Mitomani” olarak isimlendirilir. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiş, durumlardan kurtulmak için her fırsatta yalan söyleyen insanlara da “mitoman” denir. Bu hastalığa yakalanmış insanlar sosyal ortamında çevresine sürekli, ve gereksiz yalanlar söyler. Yani bir dürtü kontrol bozukluğudur.

Yalan söyleyen kişi kandırmayı amaçlamaz. Onun amacı attığı yalanın keyfini sürmektir. İtalya’da olmamasına rağmen bir amcanız olduğunu mu söylüyorsunuz? Arkanıza yaslandınız ve İtalya’daki amcanızın varlığının keyfini çıkartın. Kim bilir belki Kanada’dadır? :)

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir