1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?
kriptopara
2

Kripto para, dijital olarak depolanabilen, takas edilebilen ve borsalarda işlem gören bir merkeze bağlı olmadan BlockChain altyapısı kullanarak özgür bir şekilde dolaşıma sokulan elektronik para birimlerine verilen addır.

Kripto Para isminin kökeni

Kripto para kelime kökeni olarak Kriptoloji yani şifreleme biliminden adını almaktadır. Şifreleme yöntemleriyle verilerin birden çok bilgisayar ortamında bulunmasından dolayı kripto para adı verilir. Teknik olarak şifrelenmiş cüzdan, adres ve işlemlerden oluşan bir bütündür.

Kriptopara ne zaman icat edildi?

İnternetin keşfi ve bilişim teknolojilerinin gelişmesi ile bir çok alt türevi denenmiş olsa da günümüz anlamında ilk kez bilinen kriptopara 2009 yılında Satoshi Nakamoto kod adlı bir yazılımcı tarafından tanıtıldı. Bu tarihin ilk gerçek anlamda kriptoparasıydı.

Kriptopara güvenilir mi?

Kriptoparaların her biri farklı algoritma ve farklı yöntemlerle korunuyor. Bugün onlarca kriptopara türevi mevcut. Aslında işin özü, güvenilir ve tercih edilen bir kriptoparanın iyi saklanmasıdır. Elinizde bir cüzdan kodu var ve bu cüzdan kodunu başkası öğrenirse çaldırabilirsiniz. Ne kadar güvenilir bir sistem olarak görülse de hesabınızın güvenliği sizin aldığınız önlemler kadar iyidir.

Madencilik Nedir? Kriptopara madenciliği Nedir?

Kriptoparalar, her bir işlemi birer şifre ve kodlanmış bir veri olarak bir başka bilgisayara ya da sunucuya iletir. Bu kodları çözmeye yarayan bilgisayarlar ve sunuculara madenciler denir. Bu madenciler yapılan her işlemin kaydını tutarlar ve yapılan işlemin doğruluğunu teyit ederler. Bu işleme de madencilik denir. En basit anlatımıyla, siz yapılan işlemlerin şifrelerinin çözümlenmesi için madencilik yaparsınız, bu madencilik karşılığında sistem size bir ödül verir. Bu ödül de size o paranın ekonomideki yeri kadar getirisi olabilir.

İlginizi Çekebilir
bitcoin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (2)

  1. Son günlerde ciddi manada bir artış var kripto para piyasasında. Bilinçli bilinçsiz birçok insan yatırım yapmaya kalkıyor ve bu da büyük kayıplara yol açıyor. Kendini analist diye tanıtan insanlara kanmamak, gerektiğinde de onları SPK’ya şikayet etmek gerekiyor. Bitcoin’in riskleri bulunsa da, doğru zamanda doğru yatırımı yapmak her zaman önemli.

  2. Borsa nedir, borsada borçlanma araçları, hisse senetleri ve yatırım fonları gibi menkul değerler ve altın, petrol, kahve gibi emtianın alınıp satılabildiği düzenli ve denetlenebilen piyasalara verilen genel bir addır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir