1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Bitcoin para biriminin tarihi

Bitcoin para biriminin tarihi
Bitcoin para biriminin tarihi
1

Bitcoin para biriminin tarihi Bitcoin’in son zamanlarda rekorlar kırmasıyla daha çok merak edilen bir konu oldu. Bitcoin önceden bu kadar değerli değildi.

Bitcoin veya BTC, zamanında bu kadar büyük bir para birimi değildi. Çok değerli olmayan, şu andaki en değerli altcoinlerden bile daha az değeri bulunan dijital bir para birimiydi. Günümüze kadar değer kazanan Bitcoin eskisine göre daha çok kullanılıyor.

Bitcoin para biriminin başarılı tarihi

Bitcoin para birimine geçmeden önce öncelikle kripto para birimlerinin tarihinden kısaca bahsetmek gerekiyor. Kripto para birimleri 20. yüzyılın sonuna doğru ortaya çıkan bir kavram. O zamanlar internet daha yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte bu iş ile uğraşan bazı kullanıcılar dijital bir para biriminin olmasından bahsediyor. Dijital bir para birimi ile ödemelerin daha kolay olacağını düşünen kullanıcılar o günden beri bu sistem ile ilgili pek çok makale yazıyor, geliştirmeler yapıyor.

Bitcoin öncesi pek çok deneme yapılsa da bu denemeler başarılı olmuyor ve tedavülden kısa sürede kalkıyor. Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto, bu denemelerden ders alarak BTC para birimini gizli gizli yani anonim olarak özgür ve bağımsız bir para birimi şeklinde yayına alıyor. O zamanlar çok popüler olmayan Bitcoin zaman içerisinde değerine değer katmaya başlıyor.

Bitcoin para biriminin tarihi

2009 yılında kullanıma açılan bu para birimindeki ilk transfer Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’ya finansal destek amaçlı yapıldı. Bitcoin ile ilgili ilk alışveriş ise günümüzde muazzam bir değere sahip. 2010 yılında yapılan ilk alışveriş o zamanlar Bitcoin’in düşük değerinden dolayı bir pizza alımı oldu ve bu pizza 10.000 BTC karşılığında satın alındı. BTC’nin değerini 55.000 $ olarak hesaplarsak o zaman pizza alınan paranın şu anki değeri 550.000.000 $ oluyor. Bu da 3.8 milyar TL’nin üzerinde bir miktar.

2012 yılında 4,9 $ değerine sahip olan Bitcoin 2013 yılında 1.100 $’ın üzerine çıktı. 2017’ye kadar sakin bir şekilde seyrini koruyan kripto para birimi 2017’in sonunda 13.000 $’ı aştı. Koronavirüs salgını sonrasında değerine değer katmaya başlayan Bitcoin şu anda 55.000 $’ın üzerinde.

İlginizi Çekebilir
kriptopara

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (1)

  1. Son zamanlarda herkesin hayallerini süsleyen bir konuya değinmişsiniz. Bitcoin ve alt coinler çok derin bir mecra. Bilmeden anlamadan öğrenmeden yüksek meblağlarla girilecek birşey ddeğil. Yatırım yapmak isteyenlerin çok dikkatli olması gereken bir dünya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir