1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Litecoin Nedir? Litecoin ve Bitcoin

Litecoin Nedir? Litecoin ve Bitcoin
litecoin
0

Bu yazımızda sizlere litecoin ve bitcoin arasındaki fark ve genel olarak litecoinin altyapısından bahsedeceğiz. Litecoin ve bitcoin farkı yazımız için okumaya devam ediniz. Eğer incelemek isterseniz bitcoin tarihi ile ilgili detaylı bir yazımız da mevcut.

Litecoin’in ilk ortaya çıkışı

Litecoin Charlie Lee tarafından geliştirilen bir kripto para birimidir. Bitcoin forku olarak aynı altyapı temelinde kurulduğu düşünülse de Bitcoin ağında yer alan bazı problemlerin giderilmesi amacıyla kurulduğu belirtilmektedir. Diğer kripto paraların çoğunda olduğu üzere, merkezi bir ağa bağlı olmayan blockchain tabanlı bir para birimidir. 2011 yılında eski bir google çalışanı tarafından piyasaya sürülmüştür. Bu para biriminin çok fazla takipçisi ve destekçisi olmasının en büyük sebeplerinden birisi, kimliği bilinen ve saygın bir firmada çalışmış bir isim tarafından geliştirilmiş olması muhtemeldir.

Litecoin ve Bitcoin Algoritmaları

Litecoin ve Bitcoin algoritmaları birinin diğerinden esinlenmesi konusu üzerine kurulu olsa da, Litecoin algoritması madenciliğin daha kolay yapılması esası üzerine kurulmuştur. Bu durum gönderim hızını ve işlemler için geçen onay sürelerini ciddi manada etkilemektedir.

Litecoin Madenciliği

Litecoin, bitcoin para biriminde olduğu gibi madencilik ile elde edilebilen bir para birimidir. Fakat buradaki husus, litecoin madenciliğinde blok oluşma süresinin 4 kat daha az bir sürede gerçekleşmesidir.

  • Litecoin madenciliği yapılabilmektedir.
  • Bitcoin kadar zor değildir (gittikçe zorlaşmaktadır)
  • Bitcoin toplam 21 milyon adet dolaşımdadır. Litecoin’de bu rakam 84 milyon olarak sınırlandırılmıştır.

Litecoin Hangi Borsalarda?

Litecoin Binance vb. gibi dünyaca ünlü kripto para borsalarının neredeyse hepsinde listelenmektedir. Her zaman işlem hacmi en yüksek para birimlerinden birisi olmuştur. Oldukça popüler ve ciddi bir kitlesi olan para birimidir. Türkiye’de de çeşitli kripto para borsaları aracılığıyla temin edilebilmektedir.

Litecoin Fiyatı

Litecoin fiyatı sürekli değişmektedir. Fiyatı anlık olarak takip etmenize yarayan bir çok servis bulunmaktadır. Özellikle son zamanlarda kripto para birimlerine olan ilgi nedeniyle takip edilmesi gereken bir husustur. Litecoin kaç tl merak ediyorsanız bunu çeşitli platformlar aracılığla takip edebilirsiniz.

Litecoin Güvenilir Mi?

Litecoin, diğer tüm dijital para birimlerinde olduğu gibi, saygınlığını kazanmış ve oldukça yüksek kitlelere ulaşmış bilinen bir para birimidir. Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi para birimleri oldukça güvenilir olarak kabul edilirler. Dikkat edilmesi gereken husus, para birimlerinin güvenilirliğine ek olarak, satın aldığınız borsaların güvenilir siteler olması konusudur. Aldığınız yer güvenilirse para birimlerini güvenilir bir şekilde depolayabiliyorsanız bu size fayda sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir
bitcoin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir