1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Halving Nedir?

Halving Nedir?
bitcoin
0

Son zamanlarda sıkça sorulan Halving Nedir sorusunun cevabını arıyorsanız, Bitcoin Halving’inin ne zaman olacağını merak edenlerdenseniz, doğru yerdesiniz.

Halving Nedir?

Halving, yarılanma anlamına gelir. Kriptopara dünyasında ise halving, madencilik yapan kişilere verilen ödüllerin belirli bir zaman sonra yarı yarıya düşürülmesi yani madenciliğin daha da zorlaşması anlamına gelmektedir. Kriptoparaların üretileceği ve dağıtılacağı miktar belli olduğundan, madenci sayısı arttıkça işlem yapmak zorlaşır ki ödül devamlılığı sağlansın. Bu ödül devamlılığı sağlanamadığı takdirde, insanlar madenciliği bırakır ve madenciliğin bitmesi demek para biriminin yok olması anlamına gelir. Dolayısıyla ödülü devamlı hale getirmek ve herkesin kolayca elde etmesinin önüne geçmek için halving gereklidir.

Örneğin Bitcoin, ilk çıktığı yıllarda çözülen her blok başına 50 bitcoin dağıtıyordu. Herkese bu miktarın dağıtılması madenci sayısının artarak işlemlerin yavaşlamasına sebebiyet vereceğinden, bir sistem geliştirerek zamanla yarılama yapan bir algoritma geliştirildi

Bitcoin ilk halving tarihi nedir?

Bitcoin ilk kez 2012 yılında halving gördü. 2012 yılında ödül 25 BTC’ye düşürüldü. En son bitcoin halving ne zaman oldu diye soracak olursanız, en son 2016 yılında halving gerçekleşti. Sonrasında ise bu rakam 12.5 BTC’ye düşürüldü.

Bitcoin Halving Ne Zaman?

Bitcoin’in halving’i her 4 senede bir yapıldığından sonraki halving 12 mayıs 2020 tarihinde yapılactır. Bu tarihten itibaren blok başına ödül 6.25 BTC’ye düşecektir. Dolayısıyla bu tarihten sonra fiyatta ciddi bir dalgalanma beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir