Siyah Zeytin Nasıl Yapılır? Evde siyah zeytin yapımı
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme ve Yemek
Trendlerdeki Yazı

Siyah Zeytin Nasıl Yapılır? Evde siyah zeytin yapımı

0

Siyah zeytin nasıl yapılır? Doğal ve kolay bir şekilde nasıl siyah zeytin hazırlayabilirsiniz? Evde siyah zeytin yapımı nasıl olur? Bu sorulara cevap verelim.

Evde siyah zeytin yapımı

Rengi ve yağı olgunlaşmış özenle seçilmiş zeytinlerimizi dalından kopartıp topladıktan sonra bu zeytinleri temizliyoruz. Temizleme işleminde zeytin yapraklarının ve sap kısımlarının ayrıştırılması sağlanır. Bunun yanı sıra çürük, ezik ve deforme zeytinler ayırılır. Sonrasında geri kalan zeytinler salamura için hazırlanır.

Evde siyah zeytin yapımı tarifi

4 kilogram zeytin hazırlamak için en as 5 litrelik bir hazne kullanılmalıdır. Bu bir su bidonu olabilir. Tercihen ağız kısmının biraz dar olması gerekir. Bu bidon içeriisine temizlenen ve ayrışması yapılan zeytinleri yerleştirelim. Sonrasında bir çay bardağı kadar kaya tuzu ekleyelim. Yine bir çay bardağı sirkemizi ekleyelim. Bidonun içine limon dilimleri ve zeytinyağı eklemenizi tavsiye ederiz. Eklediğiniz limon ve zeytinyağı siyah zeytininize güzel bir lezzet verecek.

Malzemelerimizi ekledikten ve su bidonunun kapağını kapandıktan sonra şişemizi yan yatırıp sallayarak içerisindeki malzemelerin tamamen karışmasını sağlıyoruz. Zeytinimizi tam olgunluğa erişene kadar yaklaşık iki ay boyunca düzenli olarak sallıyoruz. Zeytinimizin içerisindeki yeşillikler kaybolunca siyah zeytinimiz yemeye hazır hale geliyor.

Afiyet olsun!

Eğer siyah zeytin yumuşamadığı zaman neler yapılmalıdır merak ediyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Siyah zeytinin yumuşamaması için ne yapılır?

Bu İçeriğe Tepkini göster!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Uffak.com İçerik Hesabı

Bu yazıya bir yorum bırak