1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Yemek

Çay Çeşitleri

Çay Çeşitleri
Çay Çeşitleri
0

Türkiye’de kahvelerde, restoranlarda, kahvaltılarda ve daha birçok yerde ve zamanda tüketilen bir içecek türü olan çay, tüm dünyada da sudan sonra en çok tüketilen içecek türüdür. En çok üretilen ve tüketilen çay çeşidi olan siyah çayın da kendi içerisinde birçok çeşidi vardır. Çay aslında Camellia sisensis adına sahip bir çalı türüdür. Siyah çay dünyada Türkiye, Çin, Kenya, Sri Lanka ve Hindistan’da üretilmektedir. Siyah çayın üretimi yapraklarının toplanması ve neminin alınıp kurutulması ile yapılmaktadır. Siyah çay, beyaz çay ve yeşil çaya göre daha aromalıdır. Bunun sebebi ise yapraklarının daha çok oksitlenmesindendir. Bunlara ek olarak siyah çay da kendi içinde farklı türlere ayrılmaktadır.

thumbnail
Benzer Yazı
Kahve Çeşitleri

Bazı Siyah Çay Türleri

Siyah çay yetiştirildiği bölgenin iklim ve toprak koşullarından oldukça etkilenen bir çay çeşididir. Bazı Türleri ise şunlardır:

  • Assam Çayı: Hindistan’da yetiştirilen bu çay koyu renkli bir çaydır. Özellikle İngiliz çayı yapımında kullanılan bu çay, süt ve şekerle çok iyi uyum sağlamaktadır.
  • Seylan Çayı: Sri Lanka’da üretilmektedir. Narenciye kokuları içeren aromalı bir çay türüdür.
  • Darjeeling Çayı: Hindistan’ın Himalaya dağlarında üretilen bu çay az sayıda üretilebildiği için oldukça değerlidir. Bu sebeple çay şampanyası adı da verilmektedir. Bu çayın hiçbir ek madde eklenmeden şekersiz olarak tüketilmesi önerilmektedir.
  • Keemun Çayı: Doğu Çin’de yetişen bu çay meyve aromalıdır.
  • Nilgiri Çayı: Güney Hindistan’da yetişen bir çay çeşididir. Bol kokulu ve buruk olması gibi özelliklerinden dolayı en çok buzlu çay yapımında kullanılmaktadır.
  • Lapsang Souchong Çayı: Güneydoğu Çin’de üretilen bu çay, çam ve ladin ağaçlarının üstünde tütsülenerek elde edilmektedir.

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Yüksek antioksidanlara sahip, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir çay türüdür. 80 derecede 15-20 dakika demlenerek hazırlanan bu çay, bekletildiği takdirde içeriğindeki yararlı maddeleri kaybeder; bu sebeple de hızlı tüketilmelidir. Bir çok ürünün yanına ya da içerisine oldukça yakışmasının yanında bu şekilde faydalı maddeleri de içermesi tercih sebebidir.

Yeşil Çay

Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilen bir çay türüdür. Geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. İlk olarak Çin’de kullanılmaya başlanan yeşil çayın kökenlerinin M.Ö. 3000’lere kadar uzandığı düşünülmektedir. Çin’de ilk zamanlarda sadece yeşil çay kullanılsa da sonradan bu çayın fermente edilmesiyle siyah çay da bulunmuştur. Buharla, güneşte, tavada ya da fırında kurutularak elde edilmektedir. Çayın tadında oluşan farklılıklar ise bu kurutulma tarzındaki farklılıklardan gelmektedir. Sağlık açısından son derece faydalı olan bu çayın bilinen en büyük yararı, anti kanserojen niteliği sayesinde kanser riskini azaltmasıdır. Aynı zamanda dolaşımı düzenlediği, tansiyonu düşürdüğü ve de metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Dünyada en fazla çay üretimi Çin tarafından yapılmaktadır.

Beyaz Çay

Özel bir çay olan beyaz çayın değeri bir zamanlar altınla bile bir tutulmuştur. Öyle ki Çin imparatorları zamanında bu çayı halktan vergi olarak toplamışlardır. Beyaz çayın farklı çeşitleri en çok Çin’in Fujian dağlık bölgelerinde yetişmektedir. Çok az bir miktarı toplanabilen beyaz çay bitkisinden yapılan beyaz çayın, kafein ve tanen miktarı düşüktür.

Puerh Çayı

Dünyadaki çaylar arasında en değerli çay olarak bilinmektedir. Aynı zamanda da yüze yakın hastalığa da iyi geldiği söylenmektedir. Çin’de üretilmektedir.

Early Grey

Turunçgillerden olan bergamot meyvesinden çıkarılan reyihalı yağı ile yağlanarak elde edilen bir çay türüdür. İngilizlerle özdeşleşen bu çay adını bir Britanya başkanından almaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir