1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Yemek

Granül Kahve Nedir?

Granül Kahve Nedir?
Granül kahve nedir
0

Kahve çekirdekleri önce öğütülür. Öğütme yapıldıktan sonra kahve çekirdekleri bir takım fabrikasyon sürecine sokulur bu süreçler sonrasında kahve çözünebilir hale getirilmektedir. Granül kahve üretiminde en önemli husus kahvenin içindeki suyun buharlaştırılmasıdır. Granül kahve basit mantıkla suyundan arındırılmış kahve olarak tanımlanabilir.

Granül kahve aynı zamanda piyasada instant coffee yani hazır kahve olarak da bilinen kahve çeşididir. Dünyada bilinen ilk granül kahve, asıl mesleği Kimyacılık olan Satori Kato tarafından üretilmiştir. Sonrasında dünyada farklı markalar ve pazarlar imkanı bulan granül kahve, çeşitli markalar ve türevler ile piyasaya sürülmüştür. Granül kahvenin dünyada çok tercih ediliyor olmasının sebebi hızlı bir şekilde hazırlanabilmesi ve raf ömrünün oldukça uzun olmasıdır.

thumbnail
Benzer Yazı
Kahve Çeşitleri

Granül kahvenin üretiminde iki teknik genellikle yoğun olarak kullanılır bunlardan ilki dondurarak kurutuma işlemi ile hazırlanan granül kahvedir. Diğer granül kahve üretim tekniği ise sprey tekniği ile kurutma işlemidir.

Dondurarak kurutma tekniği ile granül kahve üretiminde bir süre kahve bekledikten sonra kahve düşük ısıda (-40) dondurulur. Kahve içerisinde kalan su bu şekilde arındırılmış olur. Bu sayede sudan arındırılan kahve granül kahveyi oluşturur.

Sprey tekniği ile granül kahve üretiminde ise granül kahve üretmek için kullanılan özel tanklar içerisinde özel tekniklerle kahvenin içindeki suyundan arındırılması sağlanır.

Granül kahve katkı maddesi içerir mi?

Granül kahve marka, üretim tekniği ve içeriğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle ikisi bir arada, üçü bir arada vb. gibi satılan sade kahve içermeyen türlerinde raf ömrünü uzatmak ya da içerisindeki maddelerin bozulmasını engellemek maksadıyla koruyucu ya da katkı maddesi içerebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir