1. Anasayfa
  2. Bilişim

Bozuk Winrar Dosyası Nasıl Onarılır?

Bozuk Winrar Dosyası Nasıl Onarılır?
Bozuk Winrar Onarma
0

En popüler dosya sıkıştırma yazılımlarından olan rar dosyası arşivleme süreçlerinde etkili bir yöntem sunmaktadır.  Windows işletim sistemine özel hazırlanan bu yazılım, Win eklemesini de bu nedenle almıştır. Daha eski dönemlerde Windows ayrıcalığı bulunmadığı için sadece rar olarak bilinmekteydi. Günümüzde Winrar dosyası olarak ücretsiz veya isteğe göre ücretli donanımı yükseltilmiş kullanımlar da sunmaktadır.

Winrar Dosya Açma Hatası Neden Meydana Gelir?

Birçok dosyanın bir arada sıkıştırıldığırar dosyası açılmadığında bunun farklı nedenleri olabilir. Yer tasarrufu ve tek dosyada kolay mail gibi artıları olduğu için çözümleri nedenlere göre bulmak gerekir.

  • Winrar programı bilgisayara yüklü değil
  • Arşiv biçimi tanımıyor
  • Winrar programı sürümü eski olması sorunları Winrar dosyası açma konusunda yaşanan problemlerdir.

Genellikle eski sürüme bağlı açılmama sorunları daha çok olabilir. Arşiv biçimi tanınmaması sorunu da görülebilir. 

Bozuk Winrar Dosyası Nasıl Onarılır?

Winrar sürümü eskiyse, güncelleme yapılması gerekir. Güncellemeyi internet üzerinde yeni sürüm şeklinde bilgisayara indirebilirsiniz. Bozuk dosyalar bu şekilde açılacaktır. Ancak bilgisayara hiç yükleme yapılmadıysa 32 bit veya 64 bit seçeneklere göre indirme işlemini yapabilirsiniz.  Bilgisayarınız uygunsa 64 bit winrar dosya seçeneğini indirerek daha etkili güncellemeleri alabilirsiniz.

Winrar indirilmiş olmasına rağmen yeni kurulum yapmanız mümkün olmayabilir. Eski sürümü kaldırdıktan sonra yenisini sıfırdan yüklemeniz önerilir.  Güncel sürümü indirdiğinizde yeniden indirme işlemini başlatacaktır. Kurulum esnasında sorunsuz şekilde işlemleri tamamlamaya dikkat etmelisiniz.

Arşiv hasarlı durumunda ekranda çarpı işaretli pencere görüntülenir.  Pencerede USER, sıfır paket. rar yazıları vardır. Arşiv biçimi tanınmıyor veya hasarlı yazısı belirecektir. Yeni sürümde oluşturulan dosyaları eski sürümde açtığınızda hatalı bir dosya görüntüsü olabilir. Bu gibi durumlarda açılışın olacağı yeni bilgisayarda veya dosya sürümünde güncelleme yapmaya gayret ediniz.

Dosya Açarken Şifre Sorması Çözümü

Kurumsal firmalarda Winrar kurulumu yapılırken lisanslı satın alma ve kurulum olabilir. Bu tür dosyaların açılışında şifre soruluyorsa lisans bilgileri girilerek işlem yapılabilecektir. Lisans dışı şifre soruluyorsa, kullanıcının kendi koymuş olduğu dosya şifre şartı söz konusudur. Kullanıcının dosya şifresini öğrenerek rar dosyasını açma işlemini tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir