Sıradaki içerik:

İsimleri Karıştırılan Yaylı Enstürümanlar 2

e
sv

Türk Kahvesi ve Espresso Arasındaki Fark – Lezzet Testi

avatar

Ender Alişan Kutur

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

kahve

Türk Kahvesi, eşsiz lezzetiyle ve kendine özgü pişirilme yöntemiyle hem ülkemizde hem de dünyada oldukça bilinen bir kahve türü. Modern kahvecilerde ise çoğu kahvenin bazı espresso ile hazırlanıyor. Peki Türk Kahvesi mi daha güzel, yoksa espresso mu daha güzel? Hangisi tercih edilmeli?

Geleneksel Motifler ve Türk Kahvesi Fincanları

Türk Kahvesinin bir cezve içerisinde pişirilerek 3 taşım yöntemi kullanılarak servis edildiğini biliyoruz. Espresso’da ise tamamen farklı bir yöntem ve ekipman kullanılıyor. Espresso kahve, espresso yapmak için üretilen espresso makinelerinde ince çekilmiş kahvenin, suyun yüksek sıcaklıkta ve basınçlı bir şekilde kahvenin içinden geçerek demlenmesiyle oluşur. Espresso bazı sade içildiği gibi çeşitli malzeme eklemeleri ile diğer kahve çeşitleri elde ediliyor. Örneğin Latte espresso üzerine bol süt ve az süt köpüğü eklenmesi ile oluşur. Aslında, kahvecilerde satılan neredeyse popüler tüm kahve türleri (Filtre ve Türk Kahvesi dışında) espresso bazlıdır. Americano ise bilinenin aksine, Filtre kahve değildir. Espresso’nun üzerine sıcak su eklenmesi ile Americano oluşturulur. Filtre kahve ise tamamen farklı bir hikaye bununla ilgili de bir yazı yazacağım ilerleyen günlerde.

espresso-machine

Espresso ve Türk Kahvesi Arasındaki Farklar

En büyük fark, kahvenin pişirilme, demlenme yöntemi olduğunu söylemiştim. Bir diğer fark da, espresso’da içinden basınçlı su geçen kahvenin telvesi olmaz. Türk Kahvesi ise bolca telvelidir. Türk kahvesini, özel bir fincanda yalnızca aroma değiştiriciler, örneğin damla sakızı, ile servis edebilirsiniz. Espresso ise binlerce farklı kahvenin bazını oluşturduğundan seçenek sonsuz diyebiliriz. Yani, espresso ile Latte, Americano vb. bir sürü kahve elde edebilirken, Türk Kahvesinde seçenek bu kadar çok değildir.

Türk Kahvesini, sütlü, damla sakızlı ya da sade içersiniz. Şeker miktarı da keyfinize kalmış bir durum. Ben Türk Kahvesinin sade içilmesi gereken bir tat olduğu kanaatindeyim.

Türk Kahvesi mi Espresso mu Tercih Edilmeli?

Tercih sizin! Her iki kahve de kendine özgü kültürü, tarihi ve eşsiz tadıyla kahve severlerin oldukça beğenerek içtiği kahveler. Ama ağır, sade kahve içmeyi sevenlerdenseniz ve telve sevmiyorsanız Espresso, ağzınızda telve kalsın sonrasında gelen su ile bunu temizleyeyim derseniz bunun yanı sıra gelenekçi ve muhabbetinizin hatrının kalmasını isterseniz Türk Kahvesi sizin tercihiniz. Türk kahvesinin yanında servis edilen su ve lokum ile sunumunun onu tercih etmek için de güzel bir sebep olduğunu unutmayalım. Fakat her ikisi de mutlaka içilmeli, denenmelidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • İlhan6 ay önce
 • Derslerin online olduğu evden çıkamadığımız şu günlerde türk kahvesi gibisi yok.