1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Bilgisayar Neden Çok Geç Açılıyor?

Bilgisayar Neden Çok Geç Açılıyor?
bilgisayar-gec
0

Kullanılmakta olan bilgisayarların bazı nedenlerden dolayı daha yavaş çalışması durumu söz konusu olmakta ve bilgisayar neden çok geç açılıyor? Konusunda bilgisayarın hızlandırılması için belirli olan adımların uygulanması gerekmektedir. Bilgisayarı yavaşlayanlar ya da çok yavaş şekilde açılanlar için işletim sisteminin iyi şekilde bilinmesi ve bilgisayarda herhangi bir sorun olup olmadığı konularına yönelmek gerekir.

Geç açılma problemlerinin içinde ilk olarak işletim sistemlerinin ne durumda olduğunu ve bu yavaşlama için nelerin yapılabileceğini bilmekte ve doğru şekilde uygulamakta fayda vardır. Bu yüzden bilgisayarın yavaş açılması sorununun giderilmesi adına bunu hızlandırmak için tüm gerekli ya da gereksiz olan adımları bilerek bilgisayar içindeki unsurları silerek ya da kaldırarak hareket etmek gerekir.

Bilgisayarın hızlı açılması için yapılması gerekenler de şu şekilde belirtilebilir:

 • Gereksiz Başlangıç Uygulamalarını Devre Dışı Bırakmak

  Bilgisayar açılırken olması gereken hızından daha yavaş şekilde hareket etmekteyse bunun en önemli nedenlerinin başında gereksiz şekilde bilgisayarda yer almakta olan uygulamalar vardır. Bilgisayar açık haldeyken kullanılmamakta olan uygulamalar da aynı şekilde açılış sırasında belleğe yüklenmektedir. Bu da bilgisayarın açılışını yavaşlatır.

  • Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapmak

  Bilgisayar açılırken nedeni belli olmayan şekilde yavaş açılmakta ise kötü amaçlı uygulamaların silinmesinde fayda vardır. Bilgisayar nasıl hızlandırılır? Konusunda bu uygulamaların silinmesi gerekir. Düzenli şekilde kötü amaçlı olan yazılım taraması yapılması da kişiler için önemlidir ve bunun yapılıp yapılmadığından emin olmak gerekir.

  • Windows’u Yeniden Yüklemek

  Özellikle SSD disk ve RAM değişikliliklerinin yapılmasından sonra işletim sisteminin yenilenmesi gerekir. Hız konusunda oldukça fark yaratmakta olan bu durum sayesinde bilgisayarın daha hızlı açılması ve gecikmemesi gözlenmektedir.

  • Bilgisayar Diskinde Yer Açmak

  Kişilerin bilgisayarında yer almakta olan C diskinde kullanılacak alan bulunamayabilir. Bilgisayarın diskte yer kalmamasından dolayı da yavaş şekilde açılması kaçınılmaz durumdur. Yer açmak için kullanılmayan uygulama ve içerikleri silmek mantıklı olur. Bilgisayarda yer kalmazsa ne olur? Konusunda bilgisayarın açılırken ve çalıştırılırken kapanması söz konusu olacağından kullanılmayanları silmek önemlidir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir