1. Anasayfa
  2. Bilişim

Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmeliyiz?

Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmeliyiz?
Hangi İşletim Sistemi Seçmeliyim
0

Bilgisayarda kullanılacak olan işletim sistemleri nasıl bir deneyim yaşayacağınız konusunda da belirleyici olabilir. Masa üstü, dizüstü bilgisayarlarda kullanıcı memnuniyetini artırmak için doğru seçim yapmak gerekir.   Kişisel kullanımda veya kurumsal açıdan fark etmeksizin uygun işletim sistemini seçmelisiniz.

İşletim Sistemi Neye Göre Seçilir?

İşletim sistemini seçmeden önce bilgisayar donanım özelliklerini dikkate alabilirsiniz. Kapsamlı bir kullanım olması için yazılımları doğru şekilde destekleyen işletim sistemleri uygulanmalıdır. Örneğin Windows 7 işletim sistemi, birçok güncellemenin kesildiği ve eskimiş durumda olan bir seçenektir. İşletim sistemi üzerinde birçok uygulamanın güncellenmemesi işleyişte aksamalara neden olabilir. Bu durum zincirleme şekilde sorunlara neden olacaktır. En azından kullanımdaki akışı engellediği söylenebilir.

Windows İşletim Sistemi Avantaj Dezavantajlar

Günlük yazılımları desteklemesi bakımından Windows işletim sistemi epey kapsamlı denebilir. Fakat kullanıcı sayısının yüksek olması nedeniyle dışarıdan gelecek saldırılara karşı daha fazla önlem almanız gerekebilir.

Birçok kişinin kullandığı Windows, en son Windows 11 ile dikkat çekiyor. Zorlanmadan kullanılan bu işletim sistemi hem ev hem de iş yerine uygun şekilde ayarlanabiliyor. Oyun yüklemelerinde de bu işletim sistemi popülerliğini koruyor.

Macos Avantaj Dezavantajları

Adobe Photoshop gibi yazılımları desteklemesiyle bilinen MACOS, bu programları daha iyi çalıştırmasıyla fark yaratıyor. Bu işletim sisteminin yaratıcı profesyonellere özel detaylarının olması kullanıcı deneyiminde de artış yaratabiliyor. Apple tarafından sıkça güncellenen bu işletim sisteminde yazılım bulma sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Yani sıradan denebilecek yazılımlara para ödemek biraz dezavantaj olacaktır.

Linux Avantaj Dezavantajları

Kullanıcı dostu yapısıyla bilinen Linux işletim sistemi esnek özellikleriyle de dikkat çekiyor. Bazı kullanıcılar Linux işletim sistemini zor kullandığını söylese de birçok açıdan avantajı da bulunuyor. Aslında kullanırken ne yapacağınızı bilmeniz ve teknolojiye biraz yatkınlık gerekiyor. Diğer yandan eski donanımları canlandırıcı özellikleri olduğunu savunanlar da görülebilir. Eski bilgisayarlarda Linux işletim sistemi kullanmak etkili bir deneyim olabilir.

İşletim Sistemi İnternet Kullanımında Fark Yaratır mı?

İşletim sistemi ile arama motoru kullanımı arasında çok doğrusal bir bağ yoktur. Ancak iyi donanımı olan bir işletim sistemi bilgisayar hızını, internet ve diğer programları kullanımda performansı etkileyebilir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir