1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bekleme Süresi ve SEO Açısından Önemi

Bekleme Süresi ve SEO Açısından Önemi
bekleme süresi
0

İnternet sitesi için bekleme süresi, kullanıcının herhangi bir sayfayı yüklemesi için ne kadar zaman beklemesi gerektiğidir. Sürenin az veya fazla olması da sitenin performanslı ile doğrudan ilişki içerisindedir. Yazımızın içerisinde bekleme süresinin seo açısından öneminin ne olduğundan bahsedilmektedir.

Bekleme Süresi Tanımı

İnternet sitesinin tamamen yüklenmesi için geçen süre, herhangi bir kullanıcının sayfayı görmesi için geçen süredir. Bekleme süresi, yükleme süresi olarak da adlandırılmaktadır.

Sayfanın yüklenmesi için yüklenen kaynakların işlenmesi gerekmektedir. Bahsettiğimiz kaynaklar resimler, videolar, stil dosyaları, JavaScript dosyaları şeklinde sıralanmaktadır. Belirttiğimiz kaynakların işlenmesi ve kullanıcıya hazır hale gelmesi süreci bekleme ya da yükleme süresi olarak tanımlandırılmaktadır.

Kullanıcılar ve Bekleme Süresi İlişkisi

İnternet sitesinin yüklenmesi için kullanıcılar belirli bir süre tahammül etmektedir. Fakat yükleme süresinin uzun olması, sitenize gelen ziyaretçilerin ayrılma olasılığını da artırır. Belirli bir süre olmasa da gelen ziyaretçilerin sabrına göre sitenize gelen hitin azalacağını söyleyebiliriz. Kullanıcının bekleme süresi ile ilgili olan düşüncesi internet sitesinin performansı ile ilgili düşüncesini de etkilemektedir.

Bekleme Süresinin Önemi

Bekleme süresinin önemini “Kullanıcı deneyimi, Arama Motoru Optimizasyonu ve Dönüşüm Oranları” olmak üzere üç farklı kategoride inceleyebiliriz. Kategoriler arasından en önemlisinin “Arama Motoru Optimizasyonu” olduğunu belirtebiliriz. Çünkü Google geçtiğimiz aylarda “Faydalı İçerik” algoritmasına geçiş yaptı!

1)   Kullanıcı Deneyimi Açısından Bekleme Süresinin Önemi

İnternet sitesine gelen kullanıcılar sitenin hızlı ve kolay şekilde açılmasını istemektedir. Bekleme süresi direkt olarak siteye olan güveni etkilemektedir! Ayrıca bekleme süresinin uzaması otomatik olarak kullanıcının sayfayı terk etmesine yol açacaktır!

2)   Arama Motoru Optimizasyonu Açısından Bekleme Süresinin Önemi

Bekleme süresinin az olmasına ilişkin teşvik etmelerden bir tanesi de Google tarafından gelmiştir. Google, internet sitenize gelen kullanıcıların hızlı yüklenen internet sitelerini tercih ettiğini bizlere söylemektedir. Özellikle Google “Faydalı İçerik” algoritmasına geçiş yapması ile birlikte bekleme süresi az, hızlı olan sitelerin ödüllendirildiği görülmektedir. Bundan ötürü internet sitesinin sayfayı yüklemesi için geçen süre, SEO sıralaması açısından büyük önem teşkil etmektedir.

3)   Dönüşüm Oranları Açısından Bekleme Süresinin Önemi

İnternet sitesinin yükleme süresi doğrudan dönüşüm oranını da etkilemektedir. Kullanıcılar hızlı yüklenen internet sitelerinde çok daha fazla zaman harcamaktadır (Google tarafından paylaşılan veriler kanıtlar niteliktedir). Kullanıcıların sitede çok daha fazla zaman harcaması da dönüşüm oranının yükselmesinde fayda sağlayacaktır. Google’ın geçiş yapmış olduğu “Faydalı İçerik” algoritması içerisinde de dönüşüm oranı fazla olan sitelerin SEO açısından önemli olduğu vurgulanmaktadır.

İnternet Sitesinin Hızını Nasıl Ölçeriz?

Herhangi bir web sitesinin bekleme süresini, yükleme süresini veya hızını ölçmek için çeşitli araçlar bulunmaktadır. Google’ın da desteklemiş olduğu 2 araçtan bahsetmek istiyoruz. Araçlar PageSpeed Insights ve GTmetrix olarak adlandırılmaktadır. Google’a yazarak kolay şekilde sitelere ulaşabilir, ücretsiz şekilde kendi sitenizi test edebilirsiniz.

PageSpeed Insights ve GTmetrix internet sitesinin hızını, performansını ve çeşitli özelliklerini ölçmektedir. Ayrıca siteler hangi alanlarda nasıl bir iyileştirme yapabileceğiniz ile ilgili öneriler sunmaktadır. Sağlıklı bir internet sitesi için iki aracı da kullanmalı ve değerlerinizi yükseltmelisiniz. Yalnızca web tarafında değil mobil tarafında da iyileştirmeler yapmayı unutmayın!

Bekleme Süresini Nasıl Azaltabilirim?

Web sitesinin bekleme süresini azaltmak için öncelikli olarak sorunları biliyor olmamız gerekmektedir. Bundan ötürü yukarıda yer alan iki aracı da kullanmalıyız. Sitemizin sorunlarını anladıktan sonra ücretli yardımlar alabiliriz. Oldukça makul ücretler karşılığında internet sitesinin hızını 100 üzerinden 95 üstü hız seviyesine ulaştıran hizmet bulunmaktadır. Fakat kendi imkanlarınız ile de iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Bekleme süresini azaltmak için neler yapabilirim?

  • Yükleme süresini azaltmak için kullanılabilecek yöntemlerden ilki önbellekleme kullanmaktır. Önbellekleme, internet sitesinde yer alan belirli bölümlerin ziyaretçi tarayıcısında depolanmasını sağlamaktadır. Yani sitenizi tekrar ziyaret eden kullanıcılar, sitenize çok daha hızlı şekilde erişecektir.
  • CDN kullanmak internet sitenizin hızını kesinlikle artıracak unsurlar arasında yer almaktadır. CDN açılım olarak Content Delivery Network yani İçerik Dağıtım Ağı olarak adlandırılmaktadır. İnternet sitenizin farklı yerlerde bulunan sunucular üzerinden dağıtılması amaçlanmaktadır. Bu sayede sitenize erişmek isteyen kullanıcılar en yakın sunucudan yüklenme alarak çok daha hızlı şekilde sitenize giriş yaparlar.
  • İnternet sitenizde kullandığınız resimleri optimize etmek, bekleme süresinin azaltabilir. Resimleri optimize etmek için boyutlarını küçültmek ve sıkıştırmak gerekebilir. Fakat özellikle düşük kapasitede sunucu kullanan kişiler için önerilmektedir!

Bekleme Süresi İle İlgili Kullanıcı Aramaları ve Cevapları

Kullanıcıların bekleme süresine ilişkin araştırmaları ve cevapları internette oldukça fazla araştırılmaktadır. Hızlandırma işlemlerinde merak ettiğiniz bazı soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz!

1)   Bekleme Süresi Sıralamalara Nasıl Etki Eder?

Yükleme süresinin sıralamalara doğrudan iki etkisi olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak geç açılan sayfalar artık Google tarafından otomatik olarak aşağı sıralara düşmektedir. Ayrıca siteye hızlı giren kişilerin çok daha fazla dönüşüm oranı sağladığı görülmektedir. Dönüşüm oranı fazla olan siteler de otomatik olarak sıralamada daha iyi yer ediniyor!

2)   Bekleme Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

İdeal bekleme süresi diye bir kavram yoktur. Fakat sitenizin en geç 3 saniye içerisinde açılması önerilmektedir.

3)   Bekleme Süresi Mobil Cihazlarda Önemli Midir?

Yükleme süresi elbette ki mobil cihazlarda da önemlidir. Çünkü her geçtiğimiz gün mobil cihazların sayısı artıyor ve bazı arama motorları mobilde daha çok dönüşüm alan siteleri, web aramalarının önüne yerleştirebiliyor!  Kullanıcı deneyiminin iyileştirmesi ve SEO sıralamasının olumlu sonuç alınması için mobil alanında da geliştirmeler yapmalısınız.

4)   Yükleme Süresi Nasıl Azaltılır?

Yükleme süresinin azaltılması için yapabilecekleriniz yukarıda yer alan başlıkta detaylı şekilde anlatılmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse CDN ve önbellekleme kullanmak, resimleri sıkıştırmak ve boyutlarını küçültmek hızlandırmanız için yeterli olacaktır. İmkanınız varsa daha hızlı sunuculara geçiş yapmak da sitenizi hızlandıracaktır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir