1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Beyaz Işık Ve Gün Işığının Farkları Nelerdir?

Beyaz Işık Ve Gün Işığının Farkları Nelerdir?
Beyaz Işık Ve Gün Işığının Farkları Nelerdir
0

Gün ışığı ve beyaz ışık arasındaki fark nedir merak ediyor ve bunların arasındaki bilinmesi gereken farklılıklar neler merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Beyaz Işık Ve Gün Işığının Farkları

Beyaz ışık ve gün ışığının arasındaki farkı anlamak için ilk olarak beyaz ışık ve gün ışığının ne olduğu sorusunu cevaplandırmak gerekmektedir. Güneş ışığı doğal ışık kaynaklarının en başında gelir ve günümüzün çoğunu bu doğal ışık altında geçiririz. Gün ışığı gündüz boyunca doğrudan ya da dolaylı olarak güneş ışınlarının ortaya çıkardığı aydınlanmadır. Güneş ışığı doğrudan dünyamıza geldiği sanılsa da bilim bunun aksini söylemektedir. Güneş ışınları yoğun ışık türü olmasının yanında içinde doğal yaşama ve insan bedenine zararlı birçok ışığı da bünyesinde barındırır. Gökyüzü katmanları sayesinde güneş ışınlarının içindeki zararlı ışınlar büyük oranda süzülür ve yeryüzüne inmesin önlenir, aynı zamanda güneş ışınlarının yoğunluğu da azalarak verebileceği zarar en aza indirilir. Gökyüzü katmanları güneş ışınları içerisinde faydalı olan ışınları da engellemediği için yeryüzüne inen bu faydalı ışıklar hem insan bedenine hem de doğal yaşamın devamına katkı sağlar.

Gün ışığı mı beyaz ışık mı?

Beyaz ışık güneşten gelen saf ışık olarak tanımlanır. Aslında gün ışığının kaynağı ile beyaz ışık aynıdır. Çünkü her ikisinin kaynağı da güneş ışınlarıdır. Gün ışığının olmadığı zamanlarda insanlar yapay ışık olarak genelde beyaz ışığı kullanmaktadır. Güneş ışınları gökyüzü katmanları tarafında süzülüp yeryüzüne inerken, yapay beyaz ışıkta da bu zararlar Led aydınlatma kullanılarak önlenmiş olur. Beyaz ışığın içerisinde en fazla bulunan mavi ışıktır. Mavi ışık uyku problemine sebep olacağı için özellikle çalışma hayatımızda ya da mağaza aydınlatma, led aydınlatma kullanılarak bu ışığın insan bedenine zararı önlenmiş olur. Nasıl ki gün ışığı sabit ve aynı oranda gün boyunca gelen ışık olmuyorsa yapay beyaz ışığında hareketli sisteme sahip yönü ayarlanabilir olarak kullanılmasında fayda vardır. Burada kullanılan led aydınlatma gün ışığı etkisi gösterse de sıva altı spot aydınlatma kullanılması halinde hareketli gün ışığı etkisi oluşturulacağı için beyaz ışığın zararlı etkileri en aza indirilmiş olacaktır.

Gün ışığı ile beyaz ışığın kaynağı aynı olmasına rağmen, gün ışığı en az zararlı ışıkları barındırırken, beyaz ışık ise güneş ışığının saf hali olması nedeniyle yararlı ve zararlı ışıkları bünyesinde bulundurur.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir