1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Affiliate Marketing için İpuçları

Affiliate Marketing için İpuçları
affiliate-marketing-ipuçları
0

Affiliate marketing nedir sorusuna cevap verdiğimiz ve affiliate marketing ile ilgili ipuçlarını paylaştığımız yazımıza hoşgeldiniz. Affiliate pazarlama adıyla da bilinen affiliate marketingi en basit tanımıyla satış ortaklığı olarak nitelendirmek mümkün.

Affiliate Marketing Nedir?

Bir satış ortağı aracılığıyla, elinizdeki kanallar aracılığıyla ürün veya hizmetlere aracılık yaparak para kazandığınız bir satış ortaklık sistemi olarak tanımlanabilir. Bir kanal (website, sosyal medya hesabı vb.) aracılığıyla ürün satışı yapan bir sisteme üye/takipçilerinizi yönlendirerek para kazanabilir, yatırım dışında sermayesiz bir şekilde satılan ürünler ya da hizmetlerden komisyon alabilirsiniz.

Doğru ortak seçimi

Affiliate marketing yaparken en önemli ipucu, satış ortaklığını yaptığınız ortağınızı iyi araştırmanız ve iyi tanımanız gerekmesi denebilir. İyi tanınmış, sektöründe uzun süredir iş yapan ve güvenilir firmaları tercih etmeniz, kitleleri yönlendirme aşamasında en başta güven kırılmasından uzak bir iş yürütmenizi sağlayacaktır.

Affiliate Marketing Pazarlama Kanalları

Doğru ve iyi bir ortak seçiminden sonra en önemli konu, pazarlama kanalını belirlemektir. En uygun pazarlama kanalları arasında aşağıdakiler yer alır.

  • Sosyal Medya (Influencer Marketing)
  • Blog ve Websiteler
  • Video Paylaşım Siteleri (Youtube vs)
  • Forum ve Facebook Grupları gibi topluluk kanalları
affiliate-marketing-ipuçları
affiliate-marketing-ipuçları

MozRank Nedir adlı yazımızı okumak için tıklayın.

İşe yatırım aşaması

Doğru ortak seçimi ve doğru kanal seçimi sonrası, her işin temelinde yer alan yatırım yapma aşamasına gelmiş bulunuyorsunuz. Eğer elinizde kitleniz varsa hazırda ve ürün tanıtımı yapabileceğiniz o zaman sorun yok. Fakat elinizde bir kitleniz yoksa ve sıfırdan başlıyorsanız, her işin temelinde olan yatırım yapma aşamasındasınız demektir. Website ve bloglar için tanıtım yazıları ve arama motoru optimizasyonu desteği alarak sitenizin ziyaretçi sayısının yükselmesini sağlayabilir böylece satışlarınızı arttırabilirsiniz. Buna ek olarak, sosyal medya için daha büyük kitlelerden reklamlar alarak sayfanızı büyütebilir, ve paylaşımlarınızın sıklığını arttırarak kendinize gelir yaratabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir