1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Ping atmak nedir? Ping atmak ne işe yarar?

Ping atmak nedir? Ping atmak ne işe yarar?
ping atmak
2

İnternet siteleri için ping atmak oldukça önemli bir detaydır. Google gibi çeşitli arama motorları internette yer alan milyarlarca siteyi gezerek bunları arama sonuçlarında çıkarırlar. Peki ping atmanın sitenin indekslenmesindeki önemi nedir? Ping nedir? Ping atmak ne işe yarar? Ping nasıl atılır?

ping atmak nedir
ping atmak nedir

Ping nedir?

Ping, farklı konseptler için farklı anlamlar taşıyabilir. Fakat internet siteleri için taşıdığı anlam basittir. Ping uyarmak anlamına gelir. Yani biz ping atmak ne demek sorusunun cevabını, google gibi arama motorlarına sitenizin varlığı konusunda bilgi vermek olarak tanımlama yapabiliriz.

Ping atmak nedir?

Ping atmak, çeşitli ping araçları ve ping siteleri yardımıyla sitenizin varlığını, içeriğini google gibi arama motorlarına bildirmek demektir. Bu sayede arama motorları sizin internet sitenizi ziyaret eder ve siteniz arama sonuçlarında gözükmeye başlar. Fakat sitenizin arama sonuçlarında daha hızı gözükmesini sağlamak için Google Search Console gibi platformlara kayıt olmanız gerektiğini unutmayın.

Ping atmanın faydaları, ping atmak ne işe yarar?

  • Sitenizi arama motorlarına gönderir.
  • Sayfalarınızda değişiklik yapıldığını arama motorlarına bildirir.
  • Aldığınız backlinklerin de indekslenmesini yine bu ping araçları sayesinde yapabilirsinz.
  • Sitenizin indekslenme süresi kısalır.
  • Siteniz arama motorlarında gözükür hale gelir.
ping-atmak-ne-ise-yarar
ping-atmak-ne-ise-yarar
Ping nasıl atılır?
  1. Pingleme servisleri ile (yazılım ve eklentiler)
  2. Ping siteleri yardımıyla (MassPing gibi)

Ping araçları için örnek Wordpress eklentileri vb. olabilir. Ping siteleri için ise wmtools.me/mass-ping gibi bir araç kullanarak linklerinizi buraya yapıştırıp pinglenmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
laptop fan temizligi nasil yapilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (2)

  1. Solucan gübresi üzerine blog sayfam var. Yeni blog yazıları yayınladığım zamanlarda ping gönderme sorunu yaşıyordum. Internette bu sorun ile ilgili çözüm ararken ilgili yazinizla karsilastim. Ping gönderme sorunu ile ilgili aydınlatıcı bir rehber olmus. Wordpress sitelerde ping leme ile ilgili verdiğiniz ipucuda cok faydali oldu. Artik pingleme sitelerini gezip ping göndermeye çalışmıyorum. Bu ve bunun gibi faydali makalelerinizi sabirsizlikla bekliyorum.

  2. Eline sağlık güzel bir yazı olmuş ama şunu eklemeliyim eğer wordpress kullanıyorsanız <a href=”https://abdullahki.com/webmaster/wordpress-ping-listesi-2021/”>Wordpress Ping Listesi</a> ni mutlaka kullanmalılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir