Sıradaki içerik:

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

e
sv

5G Nedir? Hayatımıza Ne Katacak?

avatar

Ender Alişan Kutur

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Teknoloji hızlıca gelişmektedir ve buna bağlı olarak bilgiye ulaşmak ve bunu hızlı bir şekilde yapmak önem arz etmektedir. Hele ki son zamanlarda yaşanan bazı problemlerle bilgiye hızlı ulaşmanın ne kadar önemli olduğuna hepimiz şahit oluyoruz. 3G ile başlayan ve 4G, 4.5G LTE gibi yeni teknolojilerle cep telefonumuzda bile gerçekten çok yüksek hızda veri erişimine imkan sağlanabiliyor artık.

Hem kurumsal anlamda daha hızlı veri akışı hemde bireysel anlamda hızlı veri akışı büyük bir talep haline dönüştü. Bu talebe hizmet etmek için hızlı veri akışı sağlamak için 5G teknolojisi altyapı çalışmaları hızlandı.

5G Teknolojisi ile daha önce ulaşamadığımız hızlara ve veri akışına sahip olmak artık hayal değil.

Dünyanın dört bir yanında 5G teknolojileri ile ilgili çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmaların başını Güney Kore ve Çin gibi ülkeler çekmektedir. Her ne kadar Güney Kore bu konuda lider olsa da belki de artık bir dünya markası ise Çin’in Huawei şirketi. Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanan problemler ve çeşitli sebepler nedeniyle gündemden düşmeyen şirket, 5G çalışmalarında oldukça iyi durumda.

5G Hayatımıza Ne katacak?

Otonom sürüşlü arabalar, akıllı evler ve şehirler, robotik fabrikalar ve daha fazlası 5G ile hayatımıza girmeye başlayacak. Veri kaybı yaşanmadan yüksek hızda ve çok fazla talebi aynı anda karşılayabilecek altyapı sistemleri ile 5G kesinlikle geleceğin teknolojisi olacak.

Türkiye’de 5G

Türkiye’de mobil operatörler şimdiden altyapı çalışmalarına başlamış ve testlerini yapıyor. Firma firma isim vermekten ziyade bu çalışmaların altyapısının hızlıca hazırlandığını ve ileride belki de yakın bir gelecekte ülkemizde kullanılmaya başlanacağını düşünüyoruz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli