1. Anasayfa
  2. Bilişim

Bağlı olduğun wifi şifresini öğrenme PC

Bağlı olduğun wifi şifresini öğrenme PC
Bağlı olduğun wifi şifresini öğrenme
0

Bir wifi ağına bağlısınız ve şifreyi unuttunuz. Ne yapabilirsiniz? Bağlı olduğun wifi şifresini öğrenmek istemez misiniz? Bağlı olduğumuz wifi şifresini öğrenmenin her cihaz için farklı bir yolu bulunmaktadır. Telefon için farklı, pc yani bilgisayar için ise farklı bir yol izlemeliyiz. Bu yazımızda size bilgisayar üzerinden hem windows cihazlarınız hem de ios (macos) cihazlarınız için wifi şifresini öğrenmenin yolunu anlatacağız.

Bağlı olduğum wifi şifresini öğrenme Windows

Windows cihazlarınızda wifi şifresini öğrenmek için :

  • Masaüstünüzün sağ alt kısmında yer alan ağ (wifi) simgesine sağ tıklayarak “Ağ ve internet ayarları öğesini açın” kısmına tıklayın. Ya da Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları yolunu izleyin.
  • Sonrasında “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” diyerek devam edin.
  • Devamında ağ bağlantıları açılacaktır bu bölümden wifi yazan ağa sağ tıklayın sonrasında durum seçeneğine tıklayın ve açılan pencerede “Kablosuz özellikleri” bölümüne tıklayın. Güvenlik yazan bölüme tıklayın.
  • Ağ güvenlik anahtarı bölümünde yer alan gizli noktalar “karakterleri göster” kutucuğuna basınca kaybolur ve o ekranda yazan wifi şifrenizdir.
Bağlı olduğun wifi şifresini öğrenme

Bağlı olduğum wifi şifresini öğrenme iOS (MacOS)

Güncel bir Macos sürümlü pcniz varsa aşağıdaki yolları izleyerek wifi şifrenizi öğrenebilirsiniz:

  • Finder-Uygulamalar-İzlenceler yolunu izleyin. Bu ekranda anahtar zinciri erişimi yazan uygulamayı açın. Eğer ilk defa açıyorsanız yetkilendirme için şifrenizi isteyecektir bu bölüme şifrenizi yazmanız gerekmektedir.
  • Sağ üst taraftaki arama kutucuğuna “Airport” yazın açılan ekranda gördüğünüz listedeki tüm isimler bağlandığınız tüm ağların bir listesidir. Şifresini öğrenmek istediğiniz ağı seçip çift tıklayın ve şifreyi göster diyerek şifrenizi öğrenin.

Yukarıdaki işlemleri eksiksiz uygulayarak bilgisayarınızdan wifi şifrenizi kolayca öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir