1. Anasayfa
  2. Bilişim

YouTube Thumbnail Nasıl Yapılır?

YouTube Thumbnail Nasıl Yapılır?
YouTube Thumbnail Nasıl Yapılır?
0

Büyük boyutlardaki resimlerin küçük boyutlardaki ön izleme resimlerine Thumbnail denilmektedir. Site kullanıcıları için bu boyuttaki resimler büyük kolaylık olmaktadır. Bu sayede birçok resmin içerisinden istedikleri resimleri bulabilirler.

YouTube Thumbnail Yapma

Birçok web sitesi de zamandan ve veriden tasarruf edebilmek adına Thumbnail kullanmaktadır.

youtube g198cb0323 1280

Thumbnail Ne İşe Yarar?

Thumbnail sayesinde istediğiniz şeyi kolayca bulabilirsiniz. Küçük boyutlardaki birleştirilmiş resimlerden istediğiniz görüntüyü kolayca bulabilirsiniz. Ayni zamanda Thumbnail kullanarak web sitesi oluşturduğunuzda web sitenizin öne çıkmasını da sağlamış olursunuz. Thumbnail ne işe yarar sorusunu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Ağırlıklı olarak görsel içerik barındıran bir web siteniz varsa bu özellikle online alış veriş sitesi ise Thumbnail kullanmanız önerilmektedir.

Youtube’de Thumbnail Kullanımı

Youtube dünya çapında ünlü ve kullanılmakta olan video platformudur. Birçok konuda her gün neredeyse binlerce içerik yüklenmektedir. Bu yüzden de insanlar genellikle bir video izlemek istediğinde kapaktaki resme dikkat ederler. Bu resim sayesinde insanların video hakkında belirli bir fikri olmaktadır. İşte bu Youtube video kapak resmi Thumbnail olarak adlandırılmaktadır. Bir konuda birden fazla içerik üreticisi varsa insanlar ilk olarak kapak resimlerine bakarak tercih etmektedir. Bu yüzden de Thumbnail yapımı önem taşımaktadır.

Youtube için Thumbnail Özellikleri

Youtube için kullanılacak olan Thumbnail özellikleri en doğru ve uygun şekilde 1280×720 piksel şeklinde ve en büyük boyut olarak da 2 MB olmalıdır. Görsel genişliği ise en az 640 MB boyutlarda olması gerekmektedir. Hazırlanacak bu Thumbnail, Youtube izlenme sayınızı ve hatta abone sayınızı da etkileyecektir. Bunun için de Thumbnail kapak görselinin içerikle ilgili ve dikkat çekici olması gerekmektedir. Bu sayede içeriğinize ve kanalınıza daha çok izleyici çekebilirsiniz. İnsanları çekebilecek renkler ile oluşturulmalı ve yazılar da okunabilecek puntolarda yazılmalıdır.

Youtube Videosuna Thumbnail Ekleme Nasıl Yapılır?

Ilk kez Youtube videosunu hazırladıysanız ve içeriğinize Thumbnail eklemek için, Youtube videosuna Thumbnail ekleme nasıl yapılır diye araştırma yapıyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

  • Youtube kanalınızı açınız.
  • Oluştur seçeneğine tıklayınız.
  • Hazırladığınız videonun detaylarını belirleyin ve yükleyin.
  • Küçük Resim sekmesinden yükle yazısına tıklayın.
  • Buradan ise hazırladığınız görseli yükleyiniz.

Thumbnail, çeşitli Photoshop programlarından veya benzeri görüntü düzenleme ve işleme programlarından hazırlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir