1. Anasayfa
  2. Bilişim

Botnet Nedir ? ve Nasıl Çalışır ? Neler Yapabilir?

Botnet Nedir ? ve Nasıl Çalışır ? Neler Yapabilir?
Botnet
0

Siber suçların çözülmesinde etkili olan Botnet nedir sorusunun da cevabı verilen bu kurulumun özellikle siber saldırılara yönelik olan  güvenlik ihlali edilmiş cihazlardan oluşan bir ağdır. Özellikle kötü amaçlı görevlerin oluşturulabilmesi için Botnet kullanımı sağlanmaktadır nota buklet kullanımıyla birlikte özellikle kişiler tarafından dikkatli olunması gereken ve bu sayede de olumsuz sonuçlardan kurtulmasını sağlayan bir işlem bütünü gerçekleştirilebilmektedir

Özenli bir şekilde gerçekleştirilen işlemler sonrasında sorunların en aza indirileceği bilindiği için bu kapsamda kötü amaçlı yazılım tehdidi türleri arasında olan bu yazılımın kullanılmasının önlenmesi gerekmektedir. Kötü amaçlı görevleri gerçekleştirmek için çeşitli bot ağlarını oluşturan bu kullanılması özellikle siber suçlar nedeniyle tehlikeli olabilmektedir. Dolayısıyla bu tarz yazılımların kullanılmaması gerektiği vurgulanmaktadır.

neourban gf161774b1 1280

Botnet Ne İçin Kullanılır?

Botnet özellikle kötü amaçlı yazılımların gerçekleştirilmesi ve bu yazılımlar kapsamında da bilgisayarların çökmesi gibi çeşitli kötü işlemlerin yapılmasına izin veren bir kullanım sağlamaktadır. Özellikle yavaş ve sürekli çöken bir bilgisayara sahip olmak istemiyor iseniz bu konuyla ilgili gerekli önlemleri almış olmanız gerekmektedir çünkü botnet gibi bir yazılım eğer bilgisayarınıza giriş yaparsa herhangi bir güvenlik önlemi alınsa bile çözümlerin işe yaramasına neden olabilmektedir.

Fakat elbette ki bilgisayarım bu amaçlı yazılımlara yönelik olarak gerçekleştirdiği belli başlı güvenlik korumaları vardır. Bu tarz yazılımların bilgisayarınıza zarar vermesini engelleyebilmek için bu kullanımları sağlamanız önemli olmakta ve bu kullanımları sağladığınız takdirde herhangi bir sorun meydana gelmeksizin devam edebilmeniz de mümkündür. Botnet gibi bir uygulamaya giriş yapmak ve bu kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmak nedeniyle bilgisayarlardaki kişisel bilgilerin kaybolması mümkün hale gelebildiği için dikkatli olunmalıdır.

Botnet’lere Girmekten Nasıl Kaçınılır?

Botnet gibi bir kötü amaçlı yazılıma giriş sağlamak bilgisayarın içeriğindeki bilgilerin kaybedilmesine  sebep olabilmektedir. Özellikle basit bir sorun mesajı bile bu tarz sorunlarla karşılaşmamıza neden olabileceği için özellikle bilgisayar güvenliğinin sağlanması ve kaynaklardan gelen bilinmeyen bilgilerin indirilmesi engellenmelidir. Özellikle yapılacak olan işlemlerden bir tanesi de onaylı uygulamaları kullanmaktır. Ayrıca web siteleri ziyaret ederken hangi web sitelerinden işlemler gerçekleştirildiği web sitelerinde meydana gelen şüpheli bağlantı ya da pop -up  gibi bağlantılara tıklayarak bu olumsuz sonuçlara meydan olacak şekilde hareket  etmemeniz gerekmektedir. Neticede yapılacak olan işlemlerin yapılması sonrasında güçlü bir kötü yazılım gerçekleştirilmesine korumak için bunların yapılması önemlidir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir