1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Youtube Kanal Doğrulama Nedir?

Youtube Kanal Doğrulama Nedir?
Youtube Kanal Doğrulama
1

Youtube kanallarının yanında doğrulama rozeti bulunmaktadır. Bu rozetle, bahsedilen Youtube kanalının Youtube tarafından resmi olarak doğrulanmış olduğunu anlayabiliriz.

Youtube Kanal Doğrulama

Youtube kanalı doğrulama işleminde kanalınızın gerçek kişilere ait olup olmadığı incelenmektedir. Kanal doğrulama işlemlerinde verilen gri tik ve mavi tik arasında belirli farklar bulunmaktadır. Gri tik doğrulanmış kanal isimlerine verilirken mavi tik daha çok tüzel şirket veya sanatçı Youtube kanallarına verilmektedir. Mavi tik ile birlikte kullanıcılar tarafından kanalınız daha güvenilir bulunmaktadır.

Youtube kanalınızda doğrulama rozetine sahip olmak istiyorsanız bazı şartları yerine getirmeniz gereklidir. Daha sonra Youtube başvurarak doğrulama rozeti talebinde bulunabilirsiniz.

Öncelikle Youtube kanalınızda 100000 aboneye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer daha düşük sayıda aboneniz varsa ne yazık ki başvuru yapamazsınız.

Doğrulama rozetine sahip olmak demek, bu kanalın içerik üreticisinin bir sanatçıya veya resmi olarak tanınmış bir şirkete ait kanal olduğunu gösterir. Bu sayede hesap diğer insanlar tarafından da daha güvenilir bulunmaktadır. Bunlara karşılık ise Youtube kanalı doğrulama yapmak kanalın ödüllerinin veya verilen ücretin de artmasına etkisi olmaz.

Doğrulama Rozetinin Kaldırıldığı Durumlar

Kanalınız için doğrulama başvurusu yaptıysanız ve kabul edildiyse kanal adınızı değiştirmediğiniz sürece de onaylanmış olarak kalır. Eğer ki kanalınızın adını değiştirirseniz edindiğiniz doğrulama rozeti de silinecektir. Bu yüzden de tekrar başvuru yapmanız gerekir.

Topluluk kurallarını ihlal etmediğiniz ve sakıncalı içerik paylaşmadığınız sürece rozetiniz silinmez.

Kanal Doğrulama Şartları

En önemli kanal doğrulama şartı güvenilirliktir. Güvenlikten kast edilen ise, vaat ettiğiniz içerikleri üretebilmeniz demektir. Temsil ettiğinizi söylediğiniz şirkete veya sanatçıya uygun içerikleri yayınlayabilmeniz gereklidir.

Bir sonraki önemli şart ise kanalınızın herkese açık olması ve kanala hitap eden bir profil resminin bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda da aktif olarak sürekli içerik paylaşması gerekmektedir.

Kanalınız Doğrulanmadıysa Ne Yapmalısınız?

Bazı şartları sağlayamamak ya da yeterli aboneye ulaşamamak nedeniyle kanalınız doğrulama rozetini alamayabilir. O zaman yapmanız gereken ilk şey farklı bir kanal ismi almak ve kanalınızı herkese açık yapmak olacaktır. Profil resminizi yüksek çözünürlüklü ve kaliteli seçmeniz de abone sayınızı arttıracaktır.

Özgün içerikler üreterek kanalınız için mavi tik doğrulama rozetine kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (1)

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir