1. Anasayfa
  2. Bilim ve Kültür

Olumlama Nedir? Krizlerden Kurtulmak

Olumlama Nedir? Krizlerden Kurtulmak
KRİZ DEĞİL FIRSAT EFENDİM!
0

Selam sevgili okur! Bu yazımızda olumlama nedir konusuna cevap arayacağız.

Olumlama nedir nasıl yapılır?

  Bir şeyi 40 defa söylersen olur. Bu söylem bize atalarımızdan kalan olumlama mirasıdır. Bu söyleme hepimiz maruz kalmışızdır. Çok duyduğumuz için alışmış, önemsememiş bile olabiliriz. Bunun farkında olsaydık hayat bizim için değişir,  olmaya çalıştığımız şeyi olurduk.

 Olumlama özel cümlelerle bilinçaltını programlamaktır. Bir örnek verecek olursak, “ Bu işi çok istiyorum. ”,  “ Bu işi çok istiyorum. ” , “ Bu işi çok istiyorum. ”…

“Olmuyooo”.

Olmaz, tekniği bilmiyorduk.

Albert Einstein’ın hayata karşı bakış açısıyla alakalı tekrar düşünmemizi sağlayacak bir sözünü iletmek istiyorum.

“ Hayatınızı yaşamanın sadece iki yolu vardır. Biri hiçbir şey mucize değil gibi yaşamak. Diğeri ise her şeyi mucize olarak görmek.”

 Başımıza gelenleri etkileme gücümüzün olduğunu hiç düşündünüz mü? Yaşadığımız her negatif olayın bizi kötü duruma soktuğunu düşünürüz. Bazen kaderin beklenmedik yüzü bizi hiç beklemediğimiz yerlere taşır. Dolayısıyla, negatif olarak adlandırdığımız ne varsa bizi öyle sıkıntıya sürükler ki girilen durumun içerdiği fırsatları göremez oluruz. Bu durumlarda, krizler geldiğinde rüzgârda yaprak ya da taş gibi sağlam kalmak bizim elimizdedir. Olayları nehrin akışına bırakmak gerekir ki ışıltılı yüzeye çıkalım.  

Hiç kimse zarar görmeyecek değil. Fakat ,neden kendi hikayemizin kahramanı olmayalım? Evet, zorluklar yaşandı. İki seçeneğin var. İlk seçenek, aynı yerde kal ya da harekete geç.  Diğeri ise; ya rüzgarda yaprak olup savrulacaksınız ya da durumun taş gibi sağlam kahramanı olacaksınız.

Olumlama nedir ne işe yarar?

 Kişisel krizler dünyaca yaşadığımız değişim ve belirsizlik durumlardan dolayı kabul etsek de etmesek de fazla. Bugün güvenli olarak düşündüğümüz şeylerin yarın için de öyle olacağı muamma. Şu an kendinizi tanımladığınız şey yarın karşı düşündüğünüz şey haline dönüşebilir. Değişim hayatın evrenin her yerinde var olmaya da devam edecek. Bu değişimin farkında olmanız değişime hazırlanmanız için psikolojik olarak mükemmel bir farkındalıktır. Unutmayın her krizin arkasında bir fırsat var onu bulun.

Sağlıcakla kalın.

Bu yazıya pozitif olumlama cümleleri, olumlama mesajları, olumlama yapmak gibi düşünceler ile geldiniz. Olumlamalar işe yarar mı diye sordunuz. Umarız cevap olmuştur.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir