Sıradaki içerik:

TikTok keşfet engeli nasıl çözülür?

e
sv

FAST nedir? Nasıl kullanılıyor?

376 okunma
FAST nedir?

Geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan FAST nedir? Pek çok kullanıcı bu sorunun cevabını şimdiden merak etmeye başladı. FAST hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Bankacılık her geçen gün daha da gelişiyor. Her gün birçok kişi bankacılık işlemini kullanarak hizmet alıyor. Bunun nedenlerinden birisi de koronavirüs salgını olmakta. Salgın ile birlikte kağıt para kullanımında ciddi bir azalma yaşandı, kart kullanımı daha da arttı. TCMB, Aralık ayında hizmete aldığı FAST sistemi ile birlikte bankacılık işlemlerini daha da kolay bir hale getirdi.

FAST nedir? Nasıl kullanılır?

FAST, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak açılıyor. Hizmetin amacı, EFT’ye göre daha fazla avantaj sunmaya odaklanması. Bu hizmet ile birlikte bankacılık işlemleri eskisine göre daha kolay hale geliyor. EFT kullanan bir birey para aktardığında bu para bir süre sonra diğer hesaba geçiyordu. Ayrıca EFT ile birlikte para aktarmak hafta içi bu sistemin kullanılmaması demekti.

Fast Hangi Saatlerde Kullanılır?

FAST ile birlikte para aktaran bir kullanıcı artık daha hızlı ve her zaman para aktarımı yapabilecek. EFT kullanırken para aktarımı yalnızca hafta içi mesai saatinde yapılırken FAST ile birlikte haftanın her günü her saati para aktarmak mümkün oluyor.

FAST nedir?

FAST sistemi adı gibi hızlı bir işlem sunuyor. Para gönderen bir kişi gönderdiği parayı saniyeler içerisinde diğer hesaba aktarmış oluyor. Bu özelliği ile EFT’ye büyük bir hız farkı atan bu sistem, oldukça verimli çalışıyor.

Fast ve EFT farkı

FAST hizmetinin sunduğu bir diğer avantaj IBAN zorunluluğunun olmaması. Bildiğiniz üzere EFT sisteminde IBAN gerekiyordu. IBAN, hem uzun hem de akılda tutmak kolay değildi. Ayrıca yanlış girildiğinde hata oluyordu. FAST sayesinde bankacılık ile uğraşanlar kimlik numarası, e-posta adresi veya telefon numarası ile birlikte banka kartına para alabiliyor. Bu özelliği ile pek çok kullanıcıya kolaylık sağlayan hizmet, bankacılık işlemlerini daha hızlı hale getiriyor.

FAST’ın gelecekte eklenecek özelliklerinden birisi de kurumsal ortamlarda barkod ile ödeme olacak. Kullanıcılar mobil üzerinden barkodu tarayarak ve aktarılacak miktarı girerek hızlı bir şekilde ödeme yapabilecek. Bu da kolay ödeme imkanı sunacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • Ömür 3 ay önce
  • Gelmiş geçmiş en büyük olay 🙂 Gece vakti, haftasonu 7/24 para gönderebilmek gerçekten muhteşem birşey.Gezilecek Yerler

avatar
  • Tamer Korkmaz 5 ay önce
  • IBAN çilesinden sonra FAST sistemi kesinlikle harika oldu. Artık bankalarda ister TC kimlik numarası, vergi veya cep telefonu numarası ile tanımlama yapılıp para gönderilebiliyor. Üstelik onay mesajı gelmesi de harika bir durum. Bilgilendirici yazınız için elinize sağlık. İstanbul epoksi zemin kaplaması yapan firmamızda FAST sistemini günlük işlerimizde kullanıyoruz.