1. Anasayfa
  2. Sinema Tiyatro

En İyi 5 Türk Filmi

En İyi 5 Türk Filmi
En İyi 5 Türk Filmi
2

2020 En İyi 5 Türk Filmi

Türk filmleri, sektör içerisinde gerek uluslararası alanda gerekse ülke çapında son zamanlarda oldukça kendilerini geliştirmeyi başarmışlardır. Bununla birlikte birçok yönetmen artık günümüzün film sektörüne uyum sağlayarak ortaya kaliteli filmler çıkarabilmektedir. Aynı zamanda gelişen teknoloji ile birlikte filmler artık daha kaliteli bir hal almaktadır. Son dönemlerde Türk yönetmenler çektikleri filmler sayesinde uluslararası ödül törenlerine katılma şansı yakalamış hatta bazı filmler ödül bile almıştır. Türk filmlerinin prestij kazanması ile birlikte artık ortaya kaliteli filmler çıkabilmektedir. 2020 en iyi 5 Türk filmi şu şekilde sıralanabilir.

Kış Uykusu

kis uykusu

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı Kış uykusu filmi birçok eleştirmenden tam not almıştır. Kış uykusu filminde emekli bir tiyatrocu Aydın’ın hikayesi anlatılmaktadır. Emekli olup babasından kalan butik oteli işletmek için geri dönen Aydın otelde yazmak isteyip de bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmaya başlamayı düşünür. Bu süreçte ise hayatında iki kadın vardır. 2014 yılında izleyici ile buluşmuş bu film de birçok başarılı oyuncu bulunmaktadır. Bu film dünyanın en prestijli film festivallerinden olan Cannes film Festivalinde Altın Palmiye ödülüne layık görülerek 2020 en iyi 5 Türk filmi kategorisine girmiştir.

Kosmos

2010 yılında gösterime giren Kosmos adlı filmin yönetmenliği Reha Erdem üstlenmiştir. Oyuncu kadrosunda ise başarılı isimler bulunmaktadır. Filmin konusu da bir hayli ilgi çekicidir. Zamanın ve mekanın önemli olmadığı bir kasabada yaşayan Kosmos mucizelerde dolu bir insandır. Kosmos’un hikayesinin anlatıldığı bu film dram ve fantastik türündedir. Filmi izleyen kişilerin %86’sı bu filmi başarılı bulmuştur.

Jin

Bir başka Reha Erdem filmi olan Jin, henüz 14 yaşında olan ve içinde bulunduğu örgütten kaçmaya çalışan bir kızın hikayesini anlatmaktadır. 2013 yılında izleyici ile buluşan filmin oyuncu kadrosu ise bir hayli kalabalıktır. Filmin çekimleri Kaz dağlarında ve Toroslarda gerçekleşmiştir.14 yaşındaki Jin isimli kızın silah örgütlerinden kaçarak hayatta kalmaya çalışmasını konu alan film izleyiciler tarafından beğenilmiştir.

Bir Zamanlar Anadolu’da

Kış Uykusu filmin yönetmenliği yapan Nuri Bilge Ceylan’ın diğer başarılı filmi Bir Zamanlar Anadolu’da 2010 yılında gösterime girmiştir. Dram türünde olan bu filmin oyuncu kadrosunda başarılı Yılmaz Erdoğan bulunmaktadır. Cannes Film Festivalinde Büyük ödüle layık olan film Türk film sektörü için oldukça başarılı bir filmdir. Bu sayede 2020 en iyi 5 Tük filmi kategorisi içinde yer almayı başarmıştır.

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Sen aydinlatirsin geceyi

Onur Ünlü’nün yönettiği Sen Aydınlatırsın Geceyi 2013 yılında izleyici karşısına çıkmıştır. Ali Atay ve Demet Evgar gibi başarılı oyuncu kadrosu ile oldukça sevilmiştir. Filmin çekimleri Manisa’ya bağlı Akhisar ilçesinde gerçekleşmiştir. Bir berberin hayat hikayesini anlattığı bu film izleyiciler tarafından büyük ilgi görmüştür.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (2)

  1. 10 Şubat 2021

    Yedinci Sanat sinemanın, ülkemizdeki konumu yazınızda belirmiş olduğunuz filmler ile az çok anlaşılmakta. Nuri Bilge Ceylan’nın filmleri gerçekten bizlere çok şey anlatıyor ve görünmeyenleri gösteriyor.

  2. 27 Şubat 2021

    Bir magazinci ve basın mensubu olarak listenizdeki filmlerden Bir Zamanlar Anadolu’da filmini izleme fırsatım oldu. Malum pandemi dolayısıyla sinemalar kapalı olduğu için birçok film vizyona girme şansı bulamadı. Listenizin ilk sırasındaki Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filmi hakkında çok olumlu yorumlar okumama rağmen Ceylan’ın filmleri bazı kesimler tarafından beğenilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir