1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Disavow Tool Nedir? Sitedeki Zararlı Backlinkleri Engelleyin!

Disavow Tool Nedir? Sitedeki Zararlı Backlinkleri Engelleyin!
Disavow Tool
0

Disavow Tool, Google firmasının Ekim 2012’de çıkardığı SEO araçlarından bir tanesidir. Belirli sitelerden gelen linklerin sitenize yönlendirme yapıp, yapmamasına karar vermenizi sağlamaktadır.

Google tarafından sunulan bu SEO aracı, web site sahiplerine ve SEO uzmanlarına kolaylık sağlamaktadır. Google arama sonuçlarının sıralanmasında büyük etkisi olan backlinklerin düzenlenmesini sağlamaktadır. Sitenizin otoritesini artırmak için aldığınız zararlı backlinkler bu araç sayesinde engellenebilir! Eğer sizde Google algoritmalarını memnun etmek istiyorsanız yazımızın devamında yer alan başlıklara göz atmalısınız!

Disavow Tool (Google Bağlantıları Reddetme Aracı)

Disavow Tool nedir? Kısa şekilde bahsetmek gerekirse başka sitelerden aldığınız bağlantıları reddetmenize olanak sağlayan araçtır.

Google arama motoruna bildiri yapmanıza olanak sağlayan Disavow Tool, sitenize gelen linklerin engellenmesini sağlamaktadır. Tabi engelleme yaparken istediğiniz bağlantılardan gelen linkleri engellersiniz. Kısacası sitenize gelen spam değerinde olan backlinklerin engellenmesi sağlanmaktadır. Sitenize fayda sağlamayacak bağlantıların engellenmesi ile siteniz çok daha iyi bir hal alacaktır. Aracın Türkçede karşılığı ise “Geri Bağlantıları Reddetme Aracı” olarak geçmektedir. Zararlı etkiye sahip linkleri araç sayesinde kaldırarak sağlıklı bir websitesi elde edebilirsiniz.

Disavow Tool Ne İşe Yarar?

Google tarafından çıkarılan Disavow Tool aracının gelen zararlı linkleri yok etmekte fayda sağladığını söylemiştik. Aracın genel olarak ne işe yaradığına ise bu başlıkta göz atalım!

Disavow Tool ne işe yarar? İnternet sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayacak birçok faktör vardır. Öncelikli olarak bu faktörlere göz atalım:

  1. Makalenin kalitesi sitenin Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını etkiler.
  2. İç SEO çalışmaları sitenin Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını etkiler.
  3. Almış olduğunuz backlinkler, internet sitenizin Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını etkiler.
  4. Sitenizin ne kadar otoriter olduğu (DA/PA değerleri) anahtar kelimede hangi sırada olduğunuzu etkilemektedir.

Yukarıda yer alan özellikler genel kapsamıyla internet sitenizde bulunan bir yazının sıralamasını etkileyen ana faktörlerdir. Faktörleri detaylandırmak mümkündür fakat kullanmış olduğumuz aracın bunlarla ilgisi yalnızca backlinkler üzerinedir. Backlinkler kaliteli sitelerden alındığı zaman sitenize diğer özelliklerden çok daha fazla fayda sağlamaktadır. Fakat bir o kadar da kalitesiz sitelerden alınan backlinkler sitenize zarar vermektedir. Sıralamada düşüş yaşamanıza neden olur. Bundan dolayı da aracı kullanarak zararlı olan backlinkleri engelleyebilirsiniz. Aşağıdaki başlıkta zararlı olan backlinklerin nasıl ayırt edileceği yer almaktadır.

Zararlı Backlinkleri Tespit Edin!

Birçok firma sitelerine gelen ziyaretçi sayısını artırmak için SEO konusuna çok daha fazla önem vermektedir. SEO konusunda da genellikle dış seo dediğimiz backlink bağlantılarına büyük bütçeler ayrılmaktadır.

SEO çalışması yapan firmalar veya şahıslar, yaptıkları çalışmalarda link yönlendirmesi yaparak diğer siteyi övmektedir. Yani sitenize gelen bağlantıların başka bir sitenin sizin hakkınızda konuşmasını sağladığını söyleyebiliriz. Fakat şöyle bir durum vardır ki bazı siteler sürekli olarak tanıtım yaptıkları için çöplük durumuna gelmiştir. Her site için bir fikir beyan ettiklerinden (birçok siteye backlink verdiklerinden) artık Google o sitenin söylediklerini iyi değil kötü yönde algılamaktadır. Bu durum sadece çok fazla backlink veren firmalar için de geçerli değildir. Google Türkiye tarafında bahis, kumar ve +18 içeriklerin yasak olduğunu biliyoruz. Eğer bir site bu taraflara link paylaşımı yapıyor ise de bu sitenin vermiş olduğu bağlantılar zamanla değersiz hale gelmektedir.

Değersiz olan backlinkleri anlamak için Ahrefs ve Semrush araçlarını kullanabilirsiniz. Sitenize link veren internet sayfalarının DA/PA değerlerinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca site tarafından verilen backlink sayısının mümkün ise 500’den fazla olmaması önemlidir. Tabi DA/PA değeri 80-90 değerlerine ulaşmış sitelerden 1000-2000 tane link paylaşımı yapılması da bir sıkıntı oluşturmayacaktır. Kısacası orta derece dediğimiz linklerin sitenizde bulunması zarar verse de çok az olacağı için endişelenmenize gerek yoktur. DA/PA değeri 5-10 olmasına karşın 5.000 – 10.000 backlink vermiş olan sitelerden link almamaya özen göstermeniz yeterli olacaktır. İlerleyen safhalarda profesyonel SEO uzmanlarıyla çalışmak ve o sitelerin gözden geçirilmesi ekstra fayda sağlayacaktır.

Disavow Tool Nasıl Kullanılır?

SEO araçları arasından oldukça faydalı olan Disavow Tool kullanım olarak oldukça basit bir mantığa sahiptir.

Disavow Tool nasıl kullanılır? SEO aracını kullanmadan önce reddetmek istediğiniz bağlantıları belirlemelisiniz. Yukarıda yer alan başlıkta nasıl bağlantıları reddetmeniz gerektiği ile ilgili uzman olmasa da yararlı bir bilgi paylaşılmaktadır. Reddetmek istediğiniz bağlantılar uygulamada iki farklı şekilde reddedilmektedir. URL olarak mı yoksa domain olarak mı reddetmek istiyorsunuz belirledikten sonra uygulamayı kullanmaya geçebiliriz. Genellikle 1 siteden birden fazla spam backlink alıyorsanız domain reddetme kullanmanız önerilmektedir. Fakat bazı yalnızca gelen 2-3 url yi engellemek yeterli olacaktır diyorsanız url engelleme daha kaliteli bir işlem olacaktır. Genel olarak sitenin kötü olduğuna karar verdiğimiz için engelleriz, bu durumda çıkacak başka backlinkler de bize faydalı olmayacaktır. Bu yüzden profesyonel desteği almıyorsak direkt olarak domain engelleme yapabiliriz. Engelleme türüne karar verdikten sonra kaldırmayı düşündüğümüz bağlantıları .txt metin dosyası oluşturarak topluyoruz. Topladıktan sonra Google Search Console üzerinden Disavow Tool’a giriş yaparak metin dosyasını yüklüyoruz. Yüklemiş olduğumuz metin dosyası içerisinde yer alan URL ve domain adreslerinin sizi tanıtması Google tarafından engellenmiş oluyor.

Yapmış olduğumuz domain ve url engelleme işleminin etkisi 1-2 hafta kadar sürmektedir. Yapılan birçok çalışmayı incelediğimiz zaman en az 1 haftalık süreçte etkisini göstermediğini görmekteyiz. Fakat Google bu tarafta bir geliştirme yaparsa işlem hızlanabilir…

Aracı kullanırken kalitesiz backlinkleri reddetmek oldukça önemlidir. Herhangi bir backlinki kalitesiz sanmanız durumunda (fakat kaliteli bir backlinki kaldırıyorsanız) sıralamada düşüş yakalayabilirsiniz. Profesyonel kaynaklardan yardım almıyorsanız düzenli olarak spam kontrolü yapmalı ve sadece url engellemesi yapmanız önerilmektedir.

Disavow Tool Ne Zaman Kullanılmalıdır?

SEO araçlarını düzenli olarak kullanmak web sitesinden gelir elde eden kullanıcılar için çok önemlidir. Çünkü sektöre giriş yapan eski webmasterlar yüksek sıralamalara çıkmak için başkalarına zarar vermeyi düşünebilirler. Özellikle yüksek aranma hacmine sahip linklerinize gelen bağlantıları düzenli olarak kontrol etmek çok önemlidir.

Disavow Tool ne zaman kullanılmalıdır?

  1. İnternet sitenizi gösteren çok sayıda spam bağlantılar gelmeye başladığı zamanlarda kullanabilirsiniz.
  2. Sitenizi genel kontrol ettiğiniz, manuel işlemler yaptığınız zamanlarda kullanabilirsiniz.
  3. Google tarafından herhangi bir ceza bildirisi geldiği zaman bu cezanın backlink kaynaklı olması mümkündür. Kontrol ederek hatayı düzeltmeniz ve ceza geçme durumunu engellemeniz mümkündür.

Disavow Tool aracında yapılan değişiklikler şu an için 1-2 haftalık süreçte etkisini göstermektedir. Site geliri ve sıralamada düşüş görmeniz durumunda kesinlikle kontrol yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir