1. Anasayfa
  2. Bilim ve Kültür

Dark Dizisi İncelemesi

Dark Dizisi İncelemesi
Dark Dizisi İncelemesi
0

Son zamanların en çok konuşulan ve ilgiyi üzerine toplayan yapımlarından biri olan Dark, Alman yapımı Netflix dizisidir. İzlenmeye başlandığı andan itibaren kafa karıştırmaya başlayan bir yapımdır. Almanya’nın Winden kentinde geçen bu dizi, çoğu Netflix yapımının aksine orijinal dili Almanca çekilmiştir. Tür olarak bilim-kurgu ve gerilim yapımları içerisine giren bu dizinin IMDB’de aldığı puan ise 8.8dir.

Almanya’nın oldukça küçük bir kenti olan Winden Kasabası’nde bir adamın intihar etmesi ile başlayan bu dizide, olaylar bu adamın intiharının ardından bıraktığı ve gelecekte belirttiği tarihte açılmasını istediği mektup ile başlamaktadır. Devamında ise bir çocuğun ortadan kaybolması ve küçük kentte hiçbir türlü bulunamaması ile olaylar iyice karmaşıklaşmaktadır. Dizi bir bütün olarak bakıldığında hiçbir diziye benzememekte ve oldukça farklı bir konuyu işlemektedir.

Zaman ve kişiler bir noktaya kadar sadece bir karmaşadan ibaret olmasına rağmen bir noktadan sonra her şey anlaşılıyor. 3 zaman diliminde (geçmiş-bugün-gelecek) geçen bu dizide ana karakterlerin çocuklukları ya da yaşlılıklarında kim olduğunu anlamak biraz zor bir süreç olabilmektedir. Ani zaman geçişleri ile bunu hiç de kolaylaştırmayan bu dizi yine de bıkıp kapatılamayacak kadar izleyenlerini içine çekmektedir.

Dizinin olayında aynı zamanda yer yer olan metafizik unsurları günümüzün zaman dilimine 80’lerden gelen bir çocuk cesediyle belirmeye başlamaktadır. Dizide de zaten sürekli geçtiği gibi her şey birbirine bağlı. Devamında bu olan şeylerin sebebinin zaman yolculuğu sonucu geçmişe giden insanların bugünü etkilemesi olduğu anlaşılmaya başlanıyor ve her şey yapboz parçası gibi yerine oturmaya başlıyor. İzlerken tam bir beyin jimnastiği yaptıran bu dizide sahne ve müziklerin uyumunun yanında mekan seçimleri de oldukça başarılıdır. Başlangıçta oldukça yorucu olduğu ve de anlaşılmadığı için bırakmayı düşündüren bir dizi olsa da sonradan merak uyandıran olayları sayesinde durmadan izlenen bir dizi olma özelliği kazanmaktadır. Ayrıca diziye hakim olan soğuk, boğucu ve kasvet dolu hava dizinin temasına oldukça uymaktadır. Dünya çapında ilk Alman yapımı olan bu dizi beklenenin çok üstünde bir performansa da sahiptir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir