1. Anasayfa
  2. Bilim ve Kültür

Chernobly Dizi İncelemesi

Chernobly Dizi İncelemesi
Chernobly Dizi İncelemesi
0

Chernobyl faciası neredeyse herkesin duyduğu aynı zamanda üzerine de çeşitli yapımların konu olarak değindiği bir olaydır. Bu kadar duyulmuş bir şey olmasına rağmen genellikle bilinen tek şey büyük bir felaket olduğudur. İşte tema olarak Chernobly faciasını merkeze alan bu dizi oldukça vurucu ayrıntılarla başlamaktadır. İleriye dönük sahneler ile başlayan bu dizi, sonrasında geçmişe döndüğünde o zamanki dramı ve kişilerin neleri hatalı yaptığını anlamamızı sağlamaktadır. Bu yapılan hataların nasıl oluştuğunu ve nelere sebebiyet verdiği bilimsel açıdan da açıklayıp, yaşanmış olan bu facia ile ilgili her ayrıntıyı izleyicileri ile paylaşmaktadır.

Olay örgüsünü çok iyi yansıtan ve çok iyi bir kurguya sahip olan bu dizinin, buna ek olarak oyuncularının performansları da oldukça gerçekçi olduğu için yansıtmak istenen hisler kolayca izleyicilere geçmektedir. Dizi kronolojik olarak sıralı bir olay örgüsüne sahip değildir. Önce patlama anını ve patlamanın hemen sonrası gerçekleşen etkileyici sahnelerle başlayan bu dizi, sonrasında olayları en başına alarak neyin nasıl olduğunu anlatmaya başlamaktadır. Diğer bir taraftan da dizideki dekorlar ya da çekim teknikleri gibi unsurlar sayesinde tam olarak o dönemi yaşıyor hissini de vermektedir.

Dizinin Gerçeği Yansıtmadığına Dair Olan İddialar da Vardır

Bu iddiaların temel noktasında bazı küçük hatalar örneğin bir hastanenin konumu gibi detaylar olmasının yanında, asıl çıkış noktası nükleer enerjinin zararlı olmadığına ama dizinin zararlı bir şeymiş gibi gösterdiği hususuna ilişkindir. Nükleer enerji gerçekten de aslında zararlı bir şey olmamasına rağmen, kaza olursa oldukça da zararlıdır. Nitekim yapılan bir hata sonucunda meydana gelen bir kaza ve bunun sonucunda da ölen binlerce insan vardır. Nükleer enerjiden kaynaklanan bir kaza olduğu için de ölen insanlar acı içinde ölmüşlerdir, hayatta kalanlar da ciddi derecede etkilenmişlerdir. Bu sebeple de dizinin gerçeği yansıtmadığına dair olan iddialar yersizdir. Rusya da yaptığı açıklamada diziyi beğenmediğini, kendisinin de bu hususta bir dizi yapacağını dile getirmiştir. Yaşanan olaylardan ders alınabilmesi için bu ülke tarafından da çekilmesi ve tekrar dile gelmesi aslında gayet faydalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir