1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?
Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?
0

Şehir Dışına Çıkışlarda Kısıtlama

İçinde bulunduğumuz son haftalarda İç İşleri Bakanlığı, şehir dışına çıkmak için 30 şehir ve Zonguldak’ta bazı düzenlemeler uygulamaya başladı. Bu düzenlemeyle birlikte şehir dışına çıkmak isteyen vatandaşlarımızın, izin belgesine sahip olması gerekiyor. Bu izin belgesi, valilik kararıyla elinize geçebiliyor ve şehirlerarası yolculuk yapmanızı sağlıyor.

Seyahat İzin Belgesi Uygulaması

1- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ya da daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

2- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan,

3- Ölüm nedeni #COVID19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişiye),

4- İstanbul’a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini belge, bilgi ile ibraz edenler),

5- Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

6- Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

7- Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

8- Yurt dışından geldikten sonra yerleştikleri yurtlarda 14 günlük karantina/gözetim süresi dolan kişilere “Seyahat İzin Kurullarınca” seyahat izin belgesi verilebilecektir.

Seyahat İzin Belgesi Detayları

İçişleri Bakanlığına ait Alo 199,

İçişleri Bakanlığı E- Başvuru sistemi,

Kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru, usulleri geçerli olacaktır.

Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş ya da gidiş/geliş şeklinde düzenlenecektir.

Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş-geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacaktır.

Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecektir.

Evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri; kısıtlı şehirlerden giriş/çıkışları içinde geçerli olacaktır.

Bu İçeriğe Tepkini göster!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bu yazıya bir yorum bırak