1. Anasayfa
 2. Gündem

Korona Virüs Sebebiyle Hayatını Kaybeden Ünlüler ve Sağlıkçılar

Korona Virüs Sebebiyle Hayatını Kaybeden Ünlüler ve Sağlıkçılar
koronadan hayatını kaybeden ünlüler
0

2019 senesinin son ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan korona virüsün, ülkemizde ilk görülüş tarihi 2020’nin mart ayının ortalarına denk gelmektedir. Devamındaki süreçte okullar ve üniversiteler tatil edilmiş, sokağa çıkma yasakları gibi bir dizi önlemler alınmıştır. Bu önlemlerin alınma sebebi ise; bu virüsün taşıyıcı nitelikte bile olsa görüldüğü kişilerin soluduğu havanın solunmasıyla, salgılarıyla ve temaslı olduğu noktalarla etkileşime geçmesi ile diğer kişilere bulaşabilmesidir.

Bu sebeple alınan önlemlerin niteliği ve uyulması son derece önemli bir husus olmakta ve tartışmalara da sebebiyet vermektedir. Bu önlemlere ve sağlık çalışanlarının özverisine rağmen topluma yayılması engellenememiş ve bunun sonucunda birçok kişi hayatını kaybetmiştir. Solunum sistemine saldıran korona virüs, atlatılsa bile özellikle solunum yolunda ağır tahribatlar bırakmakta, bulaşan kişiler içerisindeki orana bakıldığında ise bu oran düşük olmakla birlikte ölüme de sebebiyet vermektedir.

Özellikle solunum yolu hastalıkları bulunan kişiler, 65 yaş üstü kişiler ve de çocuklar risk grubunu oluştursa da bu risk grubu dışındaki kişilerin de korona virüs sebebiyle hayatını kaybettiği bilinmektedir. Hayatını kaybeden her kişi toplum için yaralayıcı ve üzücüdür. Bu kişiler arasında tanınmış kişilerin ve bu virüsten toplumun en az derecede etkilenmesi için emek veren sağlıkçıların olması ve adlarının duyulması ise, kişilerin istemsizce kurdukları duygusal bağlar sonucunda daha çok tepki vermelerine ve korona virüsün acımasızlığını kavramalarına sebebiyet vermektedir.

Korona Virüs Sonucunda Hayatını Kaybeden Bazı Tanınmış Kişiler ve Sağlıkçılar

 • Tüm dünyada tanınan ve saygı duyulan Hintli oyuncu Soumitra Chatterjee 85 yaşında korona virüs sonucu oluşan sağlık problemleri sebebiyle hayatını kaybetti.
 • Bir zamanların ünlü müzik grubu The Four Seasons’ın üyelerinden Tommy DeVito da aynı sebeple 92 yaşında hayatını kaybetti
 • Broadway’in tanınmış isimlerinden Nick Cordero 41 yaşında hayatını korona virüs sebebiyle kaybetti. Yaklaşık üç ay boyunca bu virüsle mücadele eden ünlü tiyatro oyuncusunun genç yaşta vefatı sevenlerini, ve ailesini yasa boğdu.
 • Türkiye’nin değerli tıpçılarından olan dâhiliye uzmanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu, korona virüs sebebiyle kaybettiğimiz ilk sağlıkçılardan biridir. Öğrencilerine ilham veren bir kişiliğe sahip olan Cemil Taşcıoğlu, vefatıyla da tüm Türkiye’yi derin bir yasa boğmuştur. Vefatının ardından, isminin ölümsüzleştirilmesi amacıyla da Ok Meydanı Araştırma Hastanesinin ismi değiştirilerek onun adı bu hastaneye verilmiştir.
 • İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinin akademisyenlerinden biri olan Prof. Dr. Murat Dilmener de korona virüs sebebiyle hayatını kaybeden bir sağlıkçımızdır. Hocaların hocası lakabıyla tanınan Dilmener, yoksul hastalara verdiği tıbbi destek ile bilinmektedir.
 • Pataloji alanında uzman olan Prof. Dr. Feriha Öz de korona virüs sebebiyle hayatını kaybeden, bir çok sağlıkçının yetişmesine katkıda bulunmuş olan sağlıkçılarımızdan biridir. Vefatının ardından ismi Sancaktepe’de bulunan acil durum hastanesine verilmiştir.
 • BTP genel başkanı ünlü siyasetçi Haydar Baş da korona virüs sebebiyle 73 yaşında hayatını kaybetmiştir.
 • Ünlü film serisi “Star Wars”ın oyuncularından İngiliz aktör Andrew Jack de korona virüs sebebiyle 73 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Üç dönem mecliste milletvekilliği de yapmış olan AKP kurucularından Anayasa profesörü Burhan Kuzu da korona sebebiyle hayatını kaybeden ünlü siyasetçilerden biridir.
 • Korona Virüs ilk yayılmaya başladığı zamanlarda bunu dünyaya duyurmaya çalışırken susturulan Doktor, Li Wengliang da korona virüs sebebiyle hayatını haybetmiştir.

Ayrıca Türk Tabipler Birliğinin açıkladığı verilere göre 28 Aralık 2020’ye kadar toplam 302 sağlık çalışanı korona virüs sebebiyle hayatını kaybetmiştir

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir