Sıradaki içerik:

ÇİN’E NE SÖYLEMEK İSTERSİN ? – Sarı Mikrofon

sv

İsimleri Karıştırılan Yaylı Enstürümanlar

398 okunma

Keman Ailesi

Keman ailesi viyolin, viyola, viyolonsel ve kontrbas olmak üzere 4 yaylı enstürümandan oluşur. Bu konuyla ilgili birçok röportaj yapılmış. “Viyola nedir?”, “Viyollonsel nedir?” gibi birçok soru cevaplanamaz. Daha doğrusu bu 4 enstürümanın ismi genelde karıştırılır Youtube’a baktığınızda bu konuyla ilgili gülünç videolar kesinlikle karşınıza çıkacaktır. Şimdi gelelim bu enstürümanları birbirinden nasıl ayırt edeceğinize. İlk olarak bu yazı dizisinde iki enstürümanın farklarından bahsedeceğim.

Keman (Vİyolin)

keman-uffak

Yaylı enstürüman grubunun en küçük üyesidir. Ailenin küçük çocuğu diyebiliriz. Diğer yaylılar gibi 4 telli bir enstürüman. Senfoni orkestrası düzeninde kemanlar şefin en solunda bulunur. Sesin hacmi sebebiyle bir orkestrasında 30’a yakın keman bulunur. Sesi diğerlerine göre da incedir.

Viyola

Sol tarafta gördüğünüz üst başlıkta da anlattığımız keman aslında. Sağ taraftaki ise ondan daha kalın sesli, boyut olarak da büyük olan “Viyola”. Eftal Altun verdiği bir röportajda keman ve viyola arasındaki farkı şöyle açıklamış:

-İki enstürümanı sobaya atın. Viyolanın kemandan tek farkı, soba ateşinde daha uzun süre yanmasıdır 🙂

Viyola, senfoni orkestralarında konum olarak şefin tam önünde bulunur. Sayı değişiklik gösterebilir tabi. Ama ortalama 12 viyola orkestrada bulunabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli