1. Ana Sayfa
  2. Kültür

Ağırlıklı Battaniye Hakkında Yapılan Bilimsel Çalışmalar

Ağırlıklı Battaniye Hakkında Yapılan Bilimsel Çalışmalar
Ağırlıklı Battaniye Hakkında Yapılan Bilimsel Çalışmalar
0

Son günlerde adını sık sık duymaya başladığımız ürünlerden biri ağırlıklı battaniye. Yurtdışında senelerdir kullanılan bu ürün Türkiye pazarındaki yerini de yavaş yavaş almaya başladı. 

Ağırlıklı Battaniye Nedir?

Ağırlıklı battaniye içinde cam kürecikler bulunan ve bu sayede vücuda derin bası terapisi uygulayan bir battaniyedir. Bu battaniye uyguladığı ağırlık sayesinde vücudun alarm sistemi olan sempatik sistemi kontrol altına alarak kortizol seviyesini dengede tutar. Ayrıca vücudun mutluluk mekanizması olan parasempatik sinir sistemini devreye sokarak serotonin ve melatonin seviyesini yükseltir. Böylece pek çok probleme çözüm sunan bir battaniyedir. 

agirlikli battaniye nedir

Ağırlıklı Battaniye Hangi Problemlere İyi Geliyor?

Ağırlıklı battaniye başta uykusuzluk olmak üzere pek çok problemin etkilerini azaltıyor. Ağırlıklı battaniyeler hastalıklar için terapi yöntemi olarak yıllardır yurtdışında özellikle Amerika’da kullanılıyor. Bilimsel olarak kanıtlanan özelliği uyku kalitesini artırmak ve duygu durumunu düzenlemesi olan battaniye vücuttaki bazı noktaları uyarıyor. 

Uyku Problemleri

2015 yılında İsveç’teki Gothenburg Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre ağırlıklı battaniyelerin uyku problemlerine olumlu bir etki sağladığı tespit edilmiştir. Journal of Sleep Medicine & Disorders adlı dergide de yayınlanan araştırmaya 20-66 yaşları arasında uyku problemi yaşayan 33 kişi katılmıştır. Kronik bir probleme sahip bu kişilerin ağırlıklı battaniye kullanımı ile birlikte uyku kalitelerinde iyileşme saptanmıştır. 

Hiperaktivite Bozukluğu

Yapılan başka bir araştırmaya göre 8-13 yaş arası hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda iyileşme görülmüştür. 42 çocuk ile yapılan araştırmada çocuklar 4 hafta boyunca uyku testine tabi tutulmuştur. Bu 4 haftanın 2 haftasında ağırlıklı battaniye ile uyuyan hiperaktif çocuklar hastalığı olmayan çocuklarla uyku konusunda eşitlenmiştir. Uykuya dalma süreleri uzarken gece yarısı uyanma sayıları da azalmıştır.

ağırlıklı battaniye bilimsel çalışmalar

Kronik Ağrı

Kronik ağrı problemleri olan kişilerle çalışıldığında ağrı bulunan bölgeye derin bası uygulamanın ağrıyı azaltacağı tespit edilmiştir. Örneğin ayak ağrısında bacağı sabit tutuyor ve ağrı hissini azaltıyor.

Anksiyete

Yapılan araştırmalara göre ağırlıklı battaniyeler otonomik uyarılmayı azaltıyor. Anksiyetenin semptomlarından biri olan kalp atışı gibi belirtiler otonomik uyarılma ile alakalı. 32 kişi üzerinde yapılan çalışma sonucunda bu kişilerin %33’ünde kaygı problemi azalmıştır. 

ağırlıklı battaniye nedir

Otizm

2014 yılında otizmli çocuklarla ağırlıklı battaniye için çapraz bir araştırma yapılmıştır. Otizmin en büyük problemlerinden biri uykuya dalma konusunda yaşanan güçlük olduğu için çocukların uyku durumu test edilmiştir. Ağırlıklı battaniye kullanan çocukların uykuların da az da olsa iyileşme tespit edilmiştir ve çocuklar bu battaniye ile uyumayı sevmiştir. 

Bu İçeriğe Tepkini göster!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bu yazıya bir yorum bırak