ÖZGÜRLÜK!

ÖZGÜRLÜK!

Merhaba sevgili okur

Özgürlük! Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde özgür olmak istemişizdir. Özgür olduğumuz dönemler de olmuştur. Geçenlerde okuduğum bir yazı belki yıllarıdır tartışılan özgürlük kavramını düşünmeme yol açtı. Şimdi size bir öyküden bahsedeceğim:

Bir adam bilgeliğiyle ünlü bir kralın yanına gidiyor. Krala soruyor ” Efendim söyleyin bu hayatta özgürlük var mı ?” Kral “Tabi” der. ” Kaç bacağa sahipsin?” Adam şaşırarak cevap verir “İki efendim.” Kral “Pekala tek bacağının üzerinde durabilir misin ?” ” Elbette” diye cevap verir adam. “O halde hangi bacağının üzerinde duracağına karar ver.” Adam düşündükten sonra sol bacağının üzerinde durmaya karar verir. Kral “Şimdi öteki bacağını kaldır.” Adam şaşkına döner. “Kralım bu nasıl olur, imkansız der.” “Gördün mü?” der kral. “Özgürlük budur. Sadece ilk kararı almakta özgürsün. Ondan sonrasında değil.”

Hayat sahiden böyleydi. İlk kararı alıyorsun. Bunda özgürsün ve geriye kalanlar o ilk karara bağlı olarak şekilleniyordu. Hayat bu yanılma payı bırakmıyordu. O ilk karar yanlış ise yanlış eğer doğruysa her şey doğru gidiyordu. Birbirini takip eden her şey o ilk karara göre şekilleniyordu. Meslek, iş, eş seçimi gibi…

Örneğin evliliği ele alalım. Yanlış bir evlilik kararı alıp tüm hayatı zindana çevirebilirsin. Aynı evde yaşayan iki ruhsuz yaratabilirsin. Seçtiğin bu yol zorunluluğa dönüşebilir. Başa dönüyoruz evlilik kararı olarak ilk kararı sen alıyordun bu konuda özgürdün. Ama sonrasında bu yanlış ilk karara bağlı olarak sonrasında sana bağlı olmayan pek çok şey gerçekleşecek.

Hayat kararlardan ibaret sevgili dostlar. Verdiğin o ilk karar var ya o bir kibrit. Eğer doğru yerde yakarsan seni ısıtacak ateş, içeceğin sımsıcak çay oluyordu, yanlış yerde yakarsan senle birlikte kül oluyordu.

Hayat öyle basit oynayacağın bir yer değil. Kuralları bilip ona göre oynamak gerekiyor. Bazen kuralları bilmek de yetmez. Ne isteyip, nasıl mutlu olacağına, neler yapabileceğine en önemlisi kim olmak istediğine karar verip bunları bilmek gerekiyor. O zaman mutlu, huzurlu, istediğin gibi bir yaşam seni bekliyor olacak.

Şimdi kararların için yakacağın ilk kibrit seni ısıtsın mı ? Kül mü etsin ? E buna da sen karar ver…

Sağlıcakla kalın.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık