Astroloji ve astronomi arasındaki fark nedir?

astronomi ve astroloji arasındaki farklar

Astroloji ve Astronomi arasındaki farklar nelerdir? Birbiriyle sıkça karıştırılan Astroloji ve Astronomi terimleri. Astroloji bilim dalı mıdır? Yoksa astronomi bilim dalı mıdır? Astronom ya da Astrolog nedir? Hepsi için yazımızı takip ediniz.

Astroloji ve Astronomi

Astroloji, gökbilimlerini inceleyen bir bilim dalı iken, astronomi gök cisimlerinin hareketleri ve istatistikleri aracılığıyla insan üzerindeki etkileri inceleyen bir sözdebilimdir. Astronomi evreni, evrenin içinde yer alan tüm gök cisimlerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerini ve ölçülebilir bilim dalıdır. Astroloji ise insanların ve kaderlerinin gök cisimleriyle bağlantılı olduğunu savunan bir görüştür. Astronomi akla ve mantığa uygun bir bilim dalı iken, astroloji yoruma dayalı bir öznel çıkarım aracıdır. Astroloji ile ilgilenenler astrolojik verilerin “hava durumu” verileri gibi istatistik çalışması olduğunu ve bu istatistik verilerin bazı olasılıklara gebe olduklarını savunurlar. Örneğin bir gezegen diziliminde daha önce kaydedilen verilere dayanarak deprem öngörüsü yapmak gibi çeşitli yorumlar ve çıkarımlar yapmaktadırlar.

Astronom Kim? Astrolog Kim?

Astronom, astronomi bilim dalıyla uğraşan astrofizik ya da gökbilim üzerinde araştırma ve çalışma yapan bilim insanlarına verilen addır. Astrolog ise çeşitli veriler ve istatistikler ışığında gökyüzü cisimlerinin şekilleri ve hareketleri gibi çeşitli verilerle kader, olay vb. gibi öngörülerde bulunan tahmin çalışması yapılan kişilere verilen addır. Osmanlı tarihinde “Müneccimlik” olarak karşılığı bulunmaktadır.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık